İZMİR – 2017 yılına mücadeleleri ile damga vuran saya işçileri, 24 Haziran’a hazırlanıyor. Sayacılar, sorunlarının çözümleri için umudunu HDP’ye bağlarken, tüm işçilere “HDP’de birleşin” çağrısı yapıyor.
2017 yılına damgasını vuran işçi hareketlerinden biri olan saya işçilerinin direnişi, Adana’da başlayarak Konya, İstanbul, Antep, Manisa ve İzmir’e; ardından saya işçilerinin olduğu birçok kente yayıldı. Saya işçilerinin öncelikli talepleri arasında ucuz iş gücü ve çocuk işçiliğinin sonlandırılmasının yanında çalışma koşullarının düzeltilmesi yer aldı. Yıllarca Suriyeli işçilerle karşı karşıya getirilen işçilerin bu defa Suriyelilerle omuz omuza vermesi ise, saya işçilerinin mücadelesine farklı bir boyut kattı. Türkiye’nin birçok yerinde kazanımla sonuçlanan saya işçilerinin eylemleri, İzmir Işıkkent Ayakkabıcılar sitesinde istenildiği boyutta bir kazanımla sonuçlanmadı. İşçiler halen kötü koşullarda çalışmaya mecbur bırakılsa da, yer yer eylemlikleri ve daha büyük eylemlerinin hazırlığı da sürüyor. Aynı zamanda 24 Haziran seçimlerine de hazırlıklarını sürdüren saya işçileri, 16 yıllık AKP iktidarında kendilerine dayatılan kötü çalışma ve yaşam koşullarının da hesabını sormaya hazırlanıyor.
HDP’nin milletvekili adayları arasında dikkat çeken isimlerden biri olan saya işçisi Yalçın Yanık ve Orhan Aydın, özellikle işçi kesimi ile bir araya geliyor. Adaylardan Yanık, saya işçisi olması nedeniyle yoğun ilgi görüyor. Aydın ise, diğer işçi kesimleri arasında ilgi ile takip ediliyor. Geçtiğimiz gün son ziyaretlerini saya işçilerine yapan Yanık ve Aydın, işçilerden tam destek aldı. Adaylar, HDP’nin özellikle saya işçilerine dair çalışmalarını seçimden sonra da sürdürerek, saya işçilerinin sorunlarının çözümünde etkili olmasının emek mücadelesinde yeni bir çıkışın öncüsü olabileceğine dikkat çekti.
BEKLENTİLERİ HDP’DEN 
Saya işçiliğini 39 yıldan bu yanadır yaptığını dile getiren Abdullah Taşkıran, Ayakkabıcılar Sitesinde 40 bine yakın işçinin çalıştığını vurguladı. İşçilerin sağlık koşulları, sigorta ve ücret konuları başta olmak üzere birçok sorun yaşadığını ifade eden Taşkıran, “Hepsinin ayrı ayrı sorunları var. Yıllardan beri her hangi bir iktidar bir çözüm bulmadı. HDP’den beklenti ayakkabı işçilerinin sorunlarını dikkate alıp bunların çözüme kavuşturulmasıdır. Ben yıllardan beri çalışmama rağmen, 2 bin 500 günlük sigorta birikimim var onları da ben kendi cebimde ödedim. HDP, işçi sınıfına yönelik etkin bir çalışma yapmalı. Burada büro tarzında bir kurum açmalı, çünkü buradaki sorunları çözümlemek kolay bir şey değil. Önemli bir emek gerekiyor, bunu da HDP’den bekliyoruz” şeklinde konuştu.
‘HDP İŞÇİLERİN PARTİSİDİR’
HDP’nin meclis kürsülerinde işçinin sorunlarına ses olması konusunda taleplerini bildiren Taşkıran, “HDP, kadın, emekçi halkın ve Türkiye’nin partisidir ve bu yüzden bizi göz ardı etmeyeceklerine eminim. Halk HDP’yi seçmelidir, çünkü HDP işçi, emekçi, kadın, çocuk, ezilen demeden herkesin yanındadır. İslami faşizm üzerinden siyaset yaparak HDP’yi karalamaya çalışıyorlar. Bir işçi olarak Demirtaş’ın cezaevinde olması içimizde kanayan bir yaradır. Bizim gözümüzde o bir suçlu değil, bir esirdir. Tüm dünyanın gözünün önünde seçime giden bir Türkiye ve Cumhurbaşkanı adayının cezaevinde olması kadar anti-demokratik bir durum olamaz. 24 Haziran’da bütün ketıllarla sandıklarda olacağız” dedi.
‘TÜM İŞÇİLER, HDP’DE BİRLEŞİN’
30 yıldan bu yana saya işçiliği yapan Fatih Sakar da, HDP’nin hiçbir şey yapmasa dâhi yine de işçilerin sesi olduğunu kaydederek, HDP’nin mecliste olmasının bile işçiler adına çok etkili olduğunu dile getirdi. Kendi aralarından bir adayın olmasının da kendilerini sevindirdiğini belirten Sakar, “Sadece işçilerin değil, kadın sorunlarının, ekoloji sorunlarının ve diğer tüm sorunların çözümü HDP’dedir. Halk artık zengin ve yoksul olarak ikiye ayrıldı. Yoksulların partisi olarak da bir tane parti vardır o da HDP’dir. 24 Haziran’da zafer ezilenlerin ve işçilerin olacak. HDP Mecliste, Demirtaş ise Cumhurbaşkanı olacaktır. Diğer partilerin aralarındaki kavgalarından biz galip çıkacağız, HDP galip çıkarsa, halk, doğa, işçiler, kadınlar ve diğer tüm kesimler kazanacak. Tüm işçilere çağrım, HDP’de birleşin” ifadelerini kullandı.  (MA)