HABER MERKEZİ –  HDP’nin seçim çalışmaları hız kazanırken, halkın ilgisi ve katılımı çığ gibi büyüyor. Van, Iğdır, Hakkari, Şırnak, Mardin, Maraş, İzmir, Aydın’da çıkarma yaparken HDP’liler, büyük kitleler tarafından coşkuyla karşılandı.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili adayları ve parti yöneticilerinin seçimlere sayılı günler kala hız verdiği çalışmalar, halktan da büyük bir ilgi ile karşılanıyor. Van, Iğdır ve Hakkari başta olmak üzere kent kent, ilçe ilçe, sokak sokak seçmenlerle buluşan HDP’liler, MHP-AKP ittifakını sandıklarda sileceklerini dile getirdi.
Van’da 8-0 yapmak için aralıksız çalışma yürüten HDP’liler, Tuşba ilçesine çıkarma yaptı. Van ve ilçelerinde yapılan çalışmalar şu şekilde:
TUŞBA’DA KÖY KÖY ZİYARET 
HDP’liler Tuşba ilçesinin 26 köyüne birebir çalışma yürütüyor. 7 vekil adayı ile Tuşba’nın köylerine giden partililer, oy almakta zorlandığı birçok mahalleyi ev ev ziyaret etti. HDP Milletvekili adayı Muazzez Orhan, HDP İl Eşbaşkanı Ümit Dede, Tuşba Belediye meclis üyesi Necla Bakar, TJA aktivisti Nazime Acar ve beraberindeki grup, Bardakçı, Çitiören, (Xirabê), Arısoy,  Alaköy, Molakazım, Atmaca mahallerinde halkı ziyaret etti. HDP’liler, bazı mahallelerde çat-kapı çalışması yapıp yurttaşlara bildiriler verirken, birkaç mahallede ise taziye evlerinde ziyaretlerde bulunuldu.
ORHAN: ÇALINMADIK KAPI BIRAKMAYACAZ
Bardakçı mahallesi Taziye evinde yurttaşlara seslenen Muazzez Orhan, bütün baskılara rağmen çalınmadık kapı bırakmayacaklarını ifade ederek, “Tarihten bu yana Kürtlerin üzerindeki baskıyı, zulme karşı koymanın fırsatıdır. 16 yıldır iktidarda olan AKP, adalet, eşitlik refah getirecekti. Şimdi baktığımız zaman bu kavramlardan hiçbirinin zerresi yoktur. Gezdiğimiz bütün köylerde bizi ilk karşılayanlar kadınlar ve çocuklar olduğunu görüyoruz. Parti olarak hep gençlerimize ve yaşamın rengi olan kadınlara vurgu yaptık. Kadınlar olarak, bu seçimin gidişatını ve geleceğini değiştirebiliriz kendimize güvenelim öyle çalışalım” dedi.
DEDE: BU SEÇİM VARLIK YOKLUK SEÇİMİDİR
İl Eşbaşkanı Ümit Dede de, “Kandil’e operasyon başlatıldı. Yine AKP bir seçimi geleceğini Kürdün ölümü üzerine kurdu. Elbette öz eleştiri vereceğimiz birçok konu vardır. Ama bu gün tek hedefimiz tek konumuz bu seçimlerde gereken dersi vermek olacaktır. Bu gün öyle bir gün ki; bunu sadece ekonomi, siyaset yada kimlikle açıklanmıyor. Bu seçimler var olma yok olma seçimidir” diye konuştu.
AKP’NİN YAZ KÖMÜRLERİNE TEPKİ
Son toplantının yapıldığı Atmaca mahallesinde ki taziye evinde, AKP’lilerin yazın ortasında gelip köylerinde kömür dağılmasına tepki göstererek, “Bunlar 16 yılda bu halka hiç yararlı bir şey yapmadığı gibi, kışın kömür vermeyen iktidar yazın ortasında kömür dağıtıyor. Köylere sakallı ne olduğu kim olduğu belli olmayan sakallı sarıklı kişilerle dolaşıyor. Güya kanaat önderleriymiş. Böyle kanaat önderi mi olur. Sırf sakalı var ve gelip yalandan bir dua okuyor diye kanaat önderi olmuş. Bunlar yalancı, bunlar gerici hiçbirimizin de kanaat önderi değildi” diye belirtildi.
SARISAÇ: AKP-MHP İTTİFAKININ AMACI KÜRDÜ YOK ETMEKTİR
HDP Milletvekili adayı Murat Sarısaç ve beraberindeki partililer de, Tuşba ilçesinin Özyurt (Panzes), Ağırtı (Ayanıs), Dağönü (İreni), Yeşilsu (Amuk), Halkalı (Xicişk) ve Yaylıyaka (Adir) Mahalleleri’nde halkla bir araya geldi. Halk buluşmalarında yoğun sevgiyle karşılanan HDP’liler adına kısa bir konuşma yapan Sarısaç, şöyle devam etti: “Gittiğimiz her yerde halkımızın desteği ile karşılaşıyoruz. Halkımız 24 Haziran’da AKP-MHP İttifakına en iyi cevabı vermeye hazırlanıyor. Bizi bitirmeye çalışanlar burada tabela partisi olacaklar.  AKP’nin 16 yılın sonunda halka söyleyecek tek bir sözü kalmadı. Bu tarihi seçimde, bu büyük özgürlük halayına tüm halkımızı davet ediyoruz.”
Daha sonra Halkalı Mahallesi’nde halkla bir araya gelen Sarısaç, şunları söyledi: “Yıllardır Kürt halkının iradesine karşı topyekun bir saldırı söz konusu. Sayın Öcalan, Türkiye ve Ortadoğu halklarının barışı için bir manifesto yayınladı. Ama AKP hükümeti bunun gereğini yerine getirmedi. Halkımız bunu bilsin ki AKP ve MHP’nin ortaklığı Kürdün iradesini yok etme üzerinedir. Halkımız buna cevap vermeli. Ve inanıyoruz ki halkımız 24 Haziran’da bu ittifaka cevap verecektir.”
HDP’lilerin seçim çalışmaları Tuşba ilçesine bağlı mahallerde akşam saatlerinde de sürdü.
İPEKYOLU
Seçim çalışmaları kapsamında İpekyolu İlçesi Şafak Mahallesinde düzenlenen halk toplantısına Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Van İl Eş Başkanı Ökkeş Kawa, HDP Van Milletvekili Mukkades Karakoç ve yerine kayyım atanan İpekyolu Belediye Eş Başkan vekili Beritan Tayan ve çok sayıda yurttaş katıldı. Büro içerisinde yapılması planlanan toplantıya halkın yoğun katılımından dolayı toplantı dışarıda yapıldı. Saygı duruşunun ardında konuşan HDP Van Milletvekili Adayı Mukkades Karakoç, tüm baskı ve engellemelere rağmen alanları doldurmaya devam ettiklerini kaydederek, halkın yoğun katılımından dolayı teşekkür etti. Karakoç, sokağa çıkma yasaklarında yaşan hak ihlallerine dikkat çekerek, “Tarifi yapılmayacak çok büyük acılar çektik. Bu acıları bizlere Kürt halkına ve Türkiye halklarına çektirenler de sözde İslamiyet’i savunanlardır. Dinimiz gereği, bir insan yaşamını yitirdiğinde en kısa zamanda defin işlemleri yapılır. Ama insanlarımızın cenazeleri günlerce sokak ortasında, kimileri ise tıpkı Cemile’nin annesi gibi çocuğunun naaşı bozulmasın diye buzdolabına koydu. Böyle zulümkar bir faşizme nasıl sesiz kalabiliriz” diye konuştu.
‘ERDOĞAN NEREDE KÜRT VARSA SALDIRMAK İSTİYOR’
AKP Genel Başkanı Tayip Erdoğan’ın Maxmur Mülteci Kampı’na da operasyon yapacakları yönündeki açıklamalarına tepki gösteren Karakoç, Maxmur’da bulunanlar bu faşizmin zulmünden kaçıp oraya sığınan Kürt halkı olduğunun altını çizdi. Halkın baskılardan kaçıp çölün ortasında bir yaşam kurmayı başardıklarını belirten Karakoç, “Şimdi de Erdoğan orayı da yıkmak istiyor” dedi.
Karakoç, bu operasyonun asıl amacının nerede bir Kürt halkının bir kazanımı olursa oraya saldırmak olduğunu aktardı. Karakoç, artık bu katliamların son bulması için 24 Haziran seçimlerine güçlü katılım gerektiğinin altını çizdi.
Konuşmasına Erdoğan’ın Türkiye halkları için hiçbir yarar getirmediğini aktararak devam eden Karakoç, “Soma da 301 madenci bu iktidar döneminde yaşamını yitirdi. Bunun gibi her gün iş cinayetleri, kadın cinayetleri yaşanmakta ama buna karşı örgütlü bir duruş yok. Tek örgütlü ve güçlü halk biziz bunun en büyük nedeni de Sayın Abdullah Öcalan’ın emekleridir. Bizler el birliğiyle Türkiye halklarının tüm sorunlarını çözeceğiz” dedi.
‘AMAÇ HDP’Yİ BARAJ ALTINDA BIRAKMAK’
DBP Van İl Eş Başkanı Ökkeş Kawa da, kapalı bir toplantı planladıklarını ancak gördükleri kadarıyla en son Başbakan’ın Van da yaptığı mitingden daha kalabalık bir toplantı olduğuna dikkat çekti. Seçimlerin kendileri için çok önemli olduğunu ancak asıl önemli olan toplumsal özgürlük bilinci yaratmak olduğunu belirten Kawa, seçimlerin bu amaç doğrultusunda sadece bir araç olduğunu aktardı. Kawa, seçimlerde iki ittifak kurulduğunu birinin faşizm, diğerinin sol faşizm olduğunu belirterek, tek amaçlarının HDP’yi baraj altında bırakmak olduğunu hatırlattı. Kawa, bunca engellemelere rağmen yine en az 80 milletvekili meclise göndererek, halkın temsiliyetini sağlayacaklarını belirtti. Kawa, herkesi mücadeleyi büyütmeye çağırdı.
Toplantı çekilen halaylarla son buldu.
 BAŞKALE
HDP’liler Başkale ilçesinde ki seçim çalışmalarını mahalle mahalle sürdürmeye devam ediyor. HDP’liler bugün ilçeye bağlı Yanal (Soredir) ve Seger (Siger) mahallelerinde seçim çalışmalarını yürüttü. Mahalleliler tarafından büyük bir coşku ile karşılanan partililer ilçede ki çalışmaları aralıksız sürüyor. Özellikle çocukların seçim anons aracını görürken zafer işaretleri yapması dikkat çekti.
IĞDIR 
Aralarında HDP kent milletvekili adayları Kıznaz Türkeli ile Habip Eksik, Iğdır Belediyesi Eşbaşkanı Murat Yikit, yerlerine kayyum atanan Tuzluca Belediyesi Eşbaşkanları ile çok sayıda kişi sabah saatlerinde Iğdır kent merkezinde bulunan seçim bürosunun önünde bir araya geldi. Oradan Tuzluca ilçesine bağlı Kula köyü, Karanlık, Kazkoparan, Gaziler ve Dipsiz, Aşağı ve Yukarı Cıvanlı, Osmanköy Köyü, Badili ve Tendürek köylerini gezerek broşür dağıttı. HDP’liler gittiği her köyde halaylarla karşılandı.
Kazkoparan köyünde kadınlar, “Oyumuzu HDP’ye vereceğiz. Çünkü Biz Kürdüz bizi temsil eden parti HDP’dir” dedi.
Dipsiz Köyünde meydanda toplanan yurttaşlar halaya durdu. O esnada yaşlı bir kadın HDP milletvekili adayı Doktor Habip Eksik’in yanına gelerek, eşinin hasta olduğunu ve evde yattığını söyledi. Bunun üzerine Eksik tedavi için eve gitti. Koah hastası 84 yaşlı amcayı kontrol etti. Eksik, yaşlı amcanın raporlarını da kontrol etti. Ardından Osmanköy köyüne geçen partililer halayla karşılandı. Köyün çocukları hep beraber halaya durdu. Badili köyünde yurttaşlara seslenen HDP milletvekili adayı Kıznaz Türkeli, kadınların, anaların ve gençlerin mücadelesi ile kazanacaklarını söyledi. Ardından konuşan HDP milletvekili adayı Habip Eksik ise, AKP ve MHP ittifakını hatırlatarak, AKP’ye verilen her oyun MHP’ye gideceğini söyleyerek, “Sizden oy isteyenlere Şengali, Cizre’yi, Sur’u, Efrîn’i hatırlatın. HDP’yi ‘sandığa gömün’ diyenlere en güzeli cevabı siz vereceksiniz” dedi.
HDP’liler ardından Karanlık köyde ölen bir yurttaş için kurulan taziye çadırını ziyaret etti.
YÜKSEKOVA
Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde seçim çalışmaları köylerde devam ediyor. HDP kent adayı Sait Dede, DTK Eş Başkanlık Divanı üyeleri Dilek Adsan, Selim Sadak, HDP PM Üyesi Nurettin Turgut, HDP-DBP İlçe örgütlerinin yöneticileri ilçeye bağlı Kilimli (Member) köyünü öğlen saatlerinde ziyaret etti. Köylüler HDP’lileri büyük bir coşku ile karşıladı. HDP’lilerin köye intikal etmesini bekleyen köylüler köyü HDP bayrakları ile donatırken köyün girişinde gerçekleştirilen karşılamadaki coşku görülmeye değer anlara sahne oldu.
Köy girişinde 7’den 70’e köy halkı tarafından karşılanan HDP’liler slogan, alkış ve zılgıtlar eşliğinde köy meydanına doğru yürüyüşe geçti. Burada yapılan selamlaşmanın ardından kısa bir açıklama yapan kent adayı Sait Dede gittikleri her köyde tekrarladıkları “Biz oyunuzun rengini biliyoruz biz sizden fikir almaya geliyoruz” sözünü yineledi. Dede, “Bu coşku ve iradeniz gerçekten bize inanılmaz derecede moral ve mücadele azmi veriyor. Bu gün küçük çocuktan tut 70 yaşındaki yaşlıların göstermiş olduğu sevgi yürüdüğümüz yolun ne kadar doğru olduğunu bize gösteriyor” diye belirtti.
Köydeki kadınların hep bir ağızdan “Oyumuz Leyla Güven’e” demesi ve zılgıt çekmesi ile köyden ayrılan HDP’lilerin önü köy çıkışında çocuklar tarafından halay teklif edilerek durduruldu. Çocukların bu isteğine karşın HDP’liler araçlarından inerek birlikte halaya durdu. Köy ziyaretti çekilen halay, zılgıt, slogan ve alkışlar arasında son buldu.
URFA 
HDP Urfa Milletvekili adaylarından Ömer Öcalan, İsmail Kaplan, Aliye Kızıldamar Ayşe Sürücü, Meral Balter, Nusrettin Maçin, Bişar Tüysüz, Yusuf Yetim, Orhan Özkan, Roza Yazmacı, Songül Arpa, Nimetullah Erdoğmuş, İsmail Telli ve Şerif Bendaş, Birecik Suruç,  Hilvan, Siverek,  Bozova, Ceylanpınar, Viranşehir ve kent merkezinde halkla biraraya geldi.
Köy köy, mahalle mahalle, ev ev bırakmayan HDP adayları, gittikleri yerde büyük bir coşkuya karşılandı. HDP’ye destek sözü veren yurttaşlar, AKP iktidarının sonu ve asıl bayram diye niteledikleri 24 Haziran’ı şimdiden kutlamaya hazırlandıklarını dile getirdi.
MARAŞ 
Maraş milletvekili adayları Hüseyin Bakır, Rauf Tepe, Meryem Yıldız, Sevgi Borak, Şahin Şanci, Tülay Kılınç Deniz, İnanç Yıldız, Recep Kaya da, Pazarcık ilçesine Bağlı Avluk ve Kendirli köyleri olmak üzere birçok köyde seçmenlerle bir araya gelerek HDP’ye destek istediler. Köylerde çiftçilik yapan yurttaşlar, AKP politikalarına tepkilerini dile getirirken, akaryakıt zamları nedeniyle neredeyse tarım araçlarını çalıştıramaz hale geldiklerini vurguladı. Bu kötü gidişatın son bulmasının tek çaresinin AKP’nin gitmesi olduğunun altını çizen yurttaşlar, tercihlerini HDP’den yana kullanacaklarını dile getirdi.
MARDİN 
HDP Mardin milletvekili adayı Ebru Günay ve beraberindekiler, Midyat’ta bulunan Süryani kadınlarla bir araya geldi. Süryani kadınlar ile birlikte 24 Haziran seçimleri önemine üzerine sohbet eden Günay, kadınların rolü üzerinde durarak, kadın dayanışmasının önemine dikkat çekti.
Ziyarette konuşan Süryani Kadın Derneği üyesi Teodora Hobil ise, HDP’de yer aldıkları için mutlu olduklarını dile getirdi. Demokrasi ve özgürlük açısından kendilerini ifade edecekleri tek partinin HDP olduğunu vurgulayan Hobil, AKP’nin şuana kadar Süryaniler için bir şey yapmadığını belirterek, “HDP bir kadın partisi olduğu için bu partinin içerisinde yer alıyoruz” dedi.
ŞIRNAK 
Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçelerinde de köy ziyaretleri gerçekleştirildi. Milletvekili adayları Nuran İmir ve Hasan Özgüneş’ın katılımıyla gerçekleştirilen köy ziyaretlerine coşku hakimdi.
Aday Özgüneş Silopi’ye bağlı Çardaklı, Ortaköy ve Çiftlik köylerine ziyaret ederken, İmir ise, İsa Ağa mezrası’nı ziyaret etti. Özellikle çocukların ve kadınların yoğun ilgi gösterdiği ziyaretlerde sık sık, “Bijî HDP” sloganları atıldı. Partililer kendilerini karşılayan onlarca yurttaşla birlikte dakikalarca halaya durdu.
İZMİR 
HDP’nin İzmir Karabağlar ilçesine bağlı Limontepe Mahallesinde seçim bürosu açılışına çok sayıda yurttaş katıldı. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı açılışa, HDP adaylarının yanı sıra İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü katıldı. Açılış öncesi mahalle içinde yürüyüş düzenleyen kitle, yürüyüşün ardından büro açılışı yapıldı. Açılışta konuşma yapan Kürkçü, HDP’nin Türkiye halklarının partisi olduğunu dile getirdi.
HDP olmadan Türkiye’de demokrasinin olamayacağına vurgu yapan Kürkçü, “Bu yüzden tüm demokratlar 24 Haziran’a giderken gözünü HDP’ye çevirmiş durumdalar. Çünkü HDP halkların umududur, halkların kendisidir. HDP’yi diğer partilerden ayıran şey, bizzat halk tarafından kurulmuş ve gözünü iktidara taşımaya dikmiş olan bir parti olmasıdır. Ona boyun eğdirilememesi de bu yüzdendir. Bugün Türkiye’nin asıl ana muhalefet partisidir. 25 Haziran günü beklediğimiz şey Erdoğan’ın aşağıda, bizim yukarıda olmamız şeklinde kavgamızın devam etmesidir” dedi.  Ardından Konuşan HDP İl Eş Başkanı Çerkez Aydemir de, AKP’yi ve Erdoğan’ı iktidardan indirmek için binlerce neden olduğunu kaydetti.
AYDIN 
HDP Aydın İl örgütü seçim çalışmaları kapsamında Efeler İlçesinin kent meydanında stant açtı. Standa Milletvekili Adayı Ferhat Tunç’un katılımı yoğun ilgi gördü. Coşkulu stant çalışması halaylarla, zılgıtlarla devam ederken yurttaşların ilgisi HDP’lilere moral verirken, öğrencilerin, kadınların ve çocukların ilgisi görenleri şaşırttı. Stantta HDP’liler cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ve HDP bildirilerini dağıttı.
İSTANBUL 
İstanbul Başakşehir Güvercintepe Mahallesi’nde gün boyu araç konvoyu ile seçim çalışması yürüten HDP’liler akşam saatlerinde büyük bir şölen düzenledi. İstanbul üçüncü bölge milletvekili adaylarının tamamının katıldığı şölende Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçıları da şarkılarıyla coşku kattı. Kadınların yöresel kıyafetleri ile katıldığı şölende yüzlerce yurttaş şarkılar eşliğinde saatlerce halay çekti.
DEMİRTAŞ DA HALAYDAYDI!
“HDP halktır halk burada”, “Selo başkan” sloganlarının susmadığı şölende HDP cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın maketine halayda yer verildi. Bir kadınla bir gencin ortasında halaya duran Demirtaş’ın maketine gösterilen yoğun ilgi gülüşmelere yol açtı. Elindeki Demirtaş maketini şölen alanında gezdiren gence yoğun ilgi gösterilirken, hatıra fotoğrafı çektirmek için sıraya giren yurttaşlar Demirtaş’ı çok özlediklerini dile getirdi.
HDP Bağcılar İlçe Örgütü Demirkapı Mahallesi’nde milletvekili adayı Mahmut Celadet Gaydalı’nın katılımıyla halk buluşması düzenledi. Bakırköy’de stant çalışmaları gün boyu devam ederken İncirli’de bulunan Cizre Derneği ziyaret edilerek seçim çalışması yapıldı.
2’NCİ BÖLGEDE SEÇİM ÇALIŞMALARI DEVAM ETTİ
HDP seçim çalışmaları kapsamında İstanbul 2’nci bölgede de çalışmalarını sürdürdü. Beşiktaş’ta bulunan Ortaköy ve Demokrasi meydanında gün boyu stant açan HDP’liler bildiri dağıtımını da bir an olsun durdurmadı. HDP milletvekili adayı Ahmet Şık’ın katılımıyla Büyükdere’de esnaf ziyareti gerçekleştirilirken, Esenler’de broşür çalışması gerçekleştirdi. Yine 2’nci bölgede Beyoğlu, Mecidiyeköy, Fatih başta olmak üzere birçok noktada esnaf ziyaretleri ve bildiri dağıtımı gerçekleşti.
‘BİRLİK OLALIM CAN OLALIM’
HDP Kocaeli adayları Kureyş Bilgiç, Meryem Demir, Ali Buğdacı, Alettin Enül ve Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sivas İmranlı İlçesi Kapıkaya Köyü Derneği’ni ziyaret etti. Dernekte ilk olarak Parti Meclis üyesi Asiye Koçak söz aldı. Koçak, “Halkları ötekileştirerek kutuplaştıran bir iktidarın karşısında HDP olarak halkın birleştirici gücü ile yaşamı yeniden yaratmaya çalışıyoruz. Seçim vaatleri ile sürekli olarak halkı oyalayan bu anlayışa karşı sizin de desteklerinizle barajları aşacağız” dedi.
Söz alan Ali Buğdacı ise, “Bende aynı gelenekten gelen bir kardeşiniz ve kendimi en azından söz hakkı bulabileceğim en iyi adresin HDP olduğuna inandım. Yaşanan tüm kutuplaşma ve yok saymalara karşı barajları yıkmak için birlik olalım, can olalım” diye konuştu.
Ardından Bingöl Kiğı Yayladere Derneği’nin ziyaret eden adaylar yoğun ilgi ile karşılandı. Dernekte konuşan Kureyş Bilgiç, “Kürt halkını katliamlardan geçiren, yok sayan zulüm uygulayan bu iktidara dur deme zamanı geldi. Halklar artık yaşanan hukuksuzluklara karşı kendi yaşamını yeniden örgütlemeli ve bu gidişata 24 Haziran’da hep beraber dur demeliyiz” diye belirtti.
GENÇ ADAYA YOĞUN İLGİ
HDP’nin en genç adaylarında olan Sema Güneş Düzce halkı ile bir araya geldi. Düzce köylerini gezen Güneş, yaşının genç olması ve kadın olmasından kaynaklı yoğun ilgi karşılanıyor. Düzce Mete Köy mahallesini ziyaret eden Güneş, kadınların yoğun ilgisini gördü. Daha önce farklı partilere oy verdiklerini belirten kadınlar, bu dönem özellikle Güneş’in cesaretinden kaynaklı HDP’ye oy vereceklerini belirtti.    (MA)