Suruç’ta inceleme yapmak isteyen kurum temsilcilerinin ilçeye gitmesine izin verilmedi: Her yere gidebilirsiniz ama Suruç’a gidemezsiniz.

Diyarbakır’dan çok sayıda sivil toplum kuruluşunun Suruç’ta yaşanan olaylara ilişkin incelemelerde bulunmak üzere ilçeye yapmak istediği ziyaret polislerce engellendi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından önce gece aranarak gidişe izin verilmeyeceği yönünde uyarılan heyet üyelerinin, sabah Suruç’a hareket etmesine izin verilmedi.

Aralarında, DİSK ve KESK Diyarbakır şubeleri, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabip Odası, Diş Hekimleri Odası, Eczacılar Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İş Kadınları Derneği , Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası, MÜSİAD Diyarbakır Şubesi, TİHV Diyarbakır Temsilciliği, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu’nun da bulunduğu çok sayıda sendika, meslek odası, sivil toplum kuruluşu ve hukukçuların yer aldığı heyetin Suruç’ta incelemelerde bulunmak üzere ilçeye gideceğini duyurmasının ardından dün akşam Emniyet Müdürlüğü, STK temsilcilerini arayarak, “Can güvenliğinizden dolayı gidişleri engelleyeceğiz. Yoksa yasak olduğu için değil” dedi.

Buna rağmen ilçeye gitmek isteyen heyet üyeleri sabah saatlerinde Suruç’a hareket etmek için Diyarbakır otogarına gitti. Kurum temsilcileri bu kez de burada polis engeliyle karşılaştı. Emniyet yetkilileri heyettekilerin ‘can güvenliğini’ gerekçe göstererek Diyarbakır’dan çıkışlarına izin verilmeyeceğini iletti.

‘HER YERE GİDEBİLİRSİNİZ AMA SURUÇ’A GİDEMEZSİNİZ’

Polis heyettekilere, kesinlikle il dışına çıkışa müsaade edilmeyeceğini, çıkmaları durumunda müdahale edeceklerini söyledi. Bu yönde kesin bir talimat olduğunu söyleyen polise tepki gösteren Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, “Bizim seyahat özgülüğümüzü kısıtlıyorsunuz. Orada taziye ziyaretinde bulunacağız, yetkililerle görüşeceğiz” dedi. Bunun üzerine polis yetkilisi, “Türkiye’nin her yerine gidebilirsiniz ama Suruç’a gidemezsiniz” yanıtı verdi.

Polisin izin vermemesi üzerine heyet otogar önünde bir açıklama yaptıktan sonra, Diyarbakır şehir merkezine geri döndü.