İçişleri Bakanı Soylu, ‘Bizim için ‘bir oyluk canları var’ diyor. Bu ne demek biliyor musunuz? Hepimizi ölümle tehdit ediyor’ dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Selahattin Demirtaş’ın TRT’deki propaganda konuşmasına da tepki gösterdi. Soylu, “TRT’deki propaganda konuşmasında bizim için ‘bir oyluk canları var’ diyor. Bu ne demek biliyor musunuz? Hepimizi ölümle tehdit ediyor” dedi. Soylu, Suruç’taki olaya ilişkin de yine yaşamını yitiren HDP’lileri suçladı.

TRT Haber’de konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suruç’ta AKP’li adayın kardeşi ve 3 HDP seçmeninin yaşamını yitirdiği olaya ilişkin görüntüleri izlediğini ve AKP’li adayın iş yerinden çıkmasını isteyen esnafın “Ben PKK’lıyım siz bu dükkana nasıl girersiniz. Artık sizin işini bitti” dediğini iddia etti.

Soylu, “İbrahim Halil Yıldız esnaf ziyareti yapıyor. 1 liralık çarşılar var. Orada seçim çalışması yapıyor. Esnafa gidiyor. Ben görüntüleri izledim. İbrahim Halil Yıldız tek cümle söylemiyor. Karşı taraftaki adam sürekli konuşuyor. Ve en sonunda eliyle siz buradan çıkın gidin yapıyor. Söylediği sözler arasında “Ben PKK’lıyım siz bu dükkana nasıl girersiniz. Artık sizin işini bitti” gibi burada söyleyemeyeceğim galiz değerlendirmeleri yaptıktan sonra İbrahim Halil Yıldız, müşteriler de var onların içinde bozulmamak için orada incik boncukla uğraşıyor. Sonra İbrahim Halil Yıldız arkasını dönüp giderken birisi arkadan vuruyor ve orada arbede başlıyor. Allah’tan İbrahim Halil Yıldız kendisini dışarı atıyor ve arbede daha büyük bir hale geliyor. Bir hazırlık olduğu çok belli. Silahlar, sopalar hepsi var” dedi.

Yine HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı hedef alan Soylu, Demirtaş’In TRT’de yayınlanan konuşmasında kendilerini ölümle tehdit ettiğini iddia etti. Demirtaş’ın “Bir oyluk canları var” sözlerinin ölüm tehdidi olduğunu iddia eden Soylu, “TRT’deki propaganda konuşmasında bizim için ‘bir oyluk canları var’ diyor. Bu ne demek biliyor musunuz? Hepimizi ölümle tehdit ediyor” şeklinde konuştu.