HDP Van İl Örgütü Hareketli Seçmen Komisyonu üyeleri, taşınacak seçmenleri en geç 23 Haziran tarihine kadar bulundukları kentteki HDP örgütlerine başvurmaya davet etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü, seçim çalışmalarını seçime günler kala hızlandırdı. HDP Van İl Örgütü’ne bağlı Hareketli Seçmen Komisyonları ise çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Hareketli seçmenlerin il ve ilçe binalarına en geç 23 Haziran tarihine kadar başvurması çağrısında bulunan komisyon üyeleri herkesi seçimlerde oy kullanmaya çağırdı.
‘23 HAZİRAN’A KADAR HDP’YE BAŞVURUN’
Hareketli Seçmen Komisyonu üyesi Cemil Duman, erken seçim kararının verilmesinden sonra hareketli seçmen komisyonlarını oluşturduklarını belirterek, başka illere göç eden seçmenleri veya başka illerden HDP’nin belirlediği ve Van’a gelen seçmenleri tespit ederek aradıklarını söyledi. Şu ana kadar kendilerine 200’den fazla bireysel başvurunun olduğunu söyleyen Duman, “Bunların içerisine koçerler (yaylacılar) dahil değildir. Bu sayı genel olarak Hakkari, Şırnak ve Mersin başta olmak üzere İstanbul, Antalya gibi illere gidecek olan seçmenlerdir. Arayarak ulaştığımız ve kendi imkanlarıyla oy kullanmak için başka illere giden binlerce seçmen de var. Öğrenciler başta olmak üzere birçok seçmenimiz kendi imkanlarıyla memleketlerine gitti. Yüksekova’ya gidecek 60 aile başvuru yaptı. Şırnak’ta da yine birçok seçmen başvuruda bulundu” dedi.
‘YAYLACILAR MEMLEKETLERİNE SEÇİM İÇİN DÖNÜYOR’
Kendilerine başvuran seçmenleri otobüslerle oy kullanmaya taşıyacaklarını belirten Duman, halka şu çağrıda bulundu: “Herkes hareketli seçmenlerin olduğu il ve ilçe bürolarımıza gitmelidir. Bir oy için dahi olsa genel bir seferberlik ilan edilmiştir. İrtibat telefon numaralarımızı da il ve ilçe binalarımızdan bulabilirler. 7 gün 24 saat iletişim için hareketli seçmen irtibat telefonları açıktır.”
‘TAŞIMA İÇİN SON ÜÇ GÜN’
Özellikle Gürpınar ilçesine Batman, Siirt ve Şırnak gibi ilçelerden 600 seçmenin yaylacılık için geldiğini belirten Duman, görüştükleri yaylacıların kendi imkanlarıyla gittiklerini ve bir kısmını da otobüsle göndereceklerini söyledi. Duman, “Bir an önce bize başvursunlar. Seçim günleri yaklaştı. 21-22-23 Haziran tarihlerinde seçmenleri taşıyacağız. Onun dışında kesinlikle taşıma olmayacaktır. Bu 3 gün içerisinde bize başvurmaları gerekiyor” diye konuştu.
‘BİZE BAŞVURAN HERKESİN TALEBİ KARŞILANACAK’
Yine Komisyon üyelerinden Şebnem Şeker de şu ana kadar birçok kente gönderecek seçmenlerin olduğunu belirterek, bu noktada herkesin HDP il ve ilçe binalarına oy kullanmak için başvuru yapmasını istedi. Hareketli seçmenlerin il ve ilçe binalarına başvurması gerektiğini belirten Şeker, seçmenlerin en geç 23 Haziran tarihine kadar başvuru yapmaları durumunda gereken yardımı yapacaklarını söyledi.
 ‘SEÇMENLER NEREDE OLURSA OLSUN TAŞIMAYA HAZIRIZ’
24 Haziran seçimlerinin Türkiye tarihindeki en kritik seçimlerden biri olduğunu söyleyen Komisyon üyesi Hamdi Bayhan ise, herkesin oyunun olduğu yere 24 Haziran tarihinde muhakkak ulaşması gerektiğinin altını çizdi. İmkanları olmayan vatandaşlara da çağrıda bulunan Bayhan, “HDP olarak nerede olurlarsa olsunlar onları taşımaya hazırız” dedi.
Serhat Bölgesi’ne yoğun koçer göçünün olduğunu belirten Bayhan, Karadeniz’e Akdeniz’e gitmek isteyen seçmenlerin de kendilerine başvurduğunu söyledi. Bayhan, “Bizim çağrımız nerede bir seçmen varsa onu da bize ulaştırsınlar. 24 Haziran’da muhakkak oy kullansınlar. Diktatöryal sistemi dönüştürmenin bir yolu da bu sandıklardan güçlü çıkmaktır” dedi.
‘HERKES SANDIKLARA GİDİP OYLARINI KULLANSIN’
Hareketli Seçmen Komisyonu’na başvuruda bulunan Çorum Hitit Üniversitesi Siyaset Bilimi öğrencisi Ömer Çınar ise, “Oy kullanmak istiyoruz. Demirtaş ve HDP’ye oy atmak istiyoruz ama maddi sorunlardan dolayı gidemiyoruz. HDP’ye başvurarak bu sorunu çözeceğiz” dedi. Kendisi gibi mağdur durumda olan seçmenlere çağrıda bulunan Çınar, “Bizim gibi hareketli seçmen komisyonlarına başvursunlar. Gidip sandıklarda oylarını kullansınlar” şeklinde konuştu.
   (MA)