Belçika’da yaşayan Şengül Erdoğan, hem Brüksel’de hem de İzmir’de havalimanında oy kullandı. Erdoğan, her iki yerde oy kullanırken çektirdiği fotoğraflarını da sosyal medya hesabından paylaştı. Mükerrer oyun basına da yansıması üzerine Erdoğan gözaltına alındı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Sadi Güven, iki kez oy kullanan ve bunu sosyal medyadan duyuran bir kadının gözaltına alındığını açıkladı. Güven, “Aynı isimle farklı kimlikleri taşıyan kişiler olduğunu gördük” ifadesini kullandı.

Başkasına ait kimliklerle oy kullanmanın cezasının 5 yıl hapis olduğunu belirten Güven “Dün itibariyle sosyal medyada bir haber dolaştı. Belçika’da bir vatandaşımızın oy kullandıktan sonra İzmir’de Adnan Menderes Havalimanında da oy kullandığına yönelik fotoğraf vardı. Aynı isimle farklı kimlikleri taşıyan kişiler olduğunu gördük. Ancak aynı şahsın fotoğrafını paylaştığını görünce bunu savcılıkla paylaştık. İlgili şahıs gözaltına alındı, tahkikat devam ediyor. Her türlü yolsuzluğun karşısında olacağız. Yasa 5 yıla kadar hapis cezası ön görüyor. Başkasına ait kimliklerle oy kullanan şahıslara 5 yıl hapis cezası var çok açık. Dün de bu kişiyle ilgili ihbarda bulunduk” açıklamasında bulundu.

NE OLMUŞTU?

Belçika’da yaşayan Şengül Erdoğan isimli kadın hem Brüksel’de hem de İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda oy kullandı, fotoğraflarını da sosyal medya hesabından paylaştı. Brüksel’de sandık başında AK Partili seçmenlerle fotoğraflar paylaşan Erdoğan “Oyumuzuda kullandik vatanimiza milletimize hayirli olur yolumuza DEVAM ederiz inşallah” notunu ekledi.
Erdoğan İzmir’deki paylaşımına gelen “Maşallah komşum oyları çifter çifter kullandın bu herkese nasip olmaz” yorumuna da “Bu seferlik öyle oldu, nasip diyeyim” yanıtını verdi. Şengül Erdoğan’ın iki kere oy kullanmasına sosyal medyadan da tepkiler geldi. Olay, EkşiSözlük’te tartışıldı.