İZMİR – İzmir’de yarın Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş için düzenlenen mitinglerin finalini yapacak olan HDP, miting öncesi hazırlıklarını tamamladı. Miting için çağrıda bulunan HDP, “Gündoğdu ana baba günü olmalı” diyerek, herkesin yanında bir kişi getirmesini istedi.
HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın final mitingini İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda yarın yapacak. HDP İzmir İl Örgütü, mitinge dönük son hazırlıklarını yaparken, mitinge yüz bini aşkın kişinin katılması bekleniyor. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in katılımcı olacağı mitingde Demirtaş’ın yurttaşlara son mesajı da dev ekrandan dinletilecek. Saat 13.00’te başlayacak olan miting 17.00’de sona erecek.
‘NEWROZ RUHUYLA’
Resmi işlemlerin tamamlandığı mitinge dair konuşan HDP İzmir İl Eşbaşkanı Semra Uzunok, İzmir halkını miting alanına davet ederken, 24 Haziran’ın mesajını Newroz ruhu ile 23 Haziran’da verme çağrısında bulundu. Hazırlıklarının tamam olduğuna vurgu yapan Uzunok, Türkiye halklarının İzmir özelinde Gündoğdu Meydanı’nda bir kez daha AKP-MHP ittifakına cevap vereceklerini ve sandık iradelerini meydana yansıtacaklarını ifade etti.
‘ANA BABA GÜNÜ OLMALI’
Mitinge çağrıda bulunan yurttaşlar da İzmir halkının tüm renkleri ile alanda olacaklarını belirtti. İzmir mitinginin barış, adalet ve demokrasi adına büyük bir öneme sahip olduğuna vurgu yapan Nusret Çakar, herkesin “Artık yeter” demesi gerektiğini söyledi. HDP’nin baraj altında kalmasının sadece HDP’yi etkilemeyeceğini belirten Çakar, “Tüm İzmirliler miting alanına akmalı. Kürt, Türk, Arap olsun, bizde ayrım yok yeter ki insan olsun. Biz adalet ve barış istiyoruz. İzmir mitingi batıdan gelecek desteğin belirleyicisi olacak. Bu nedenle bu miting önemli. Herkesin orada olması gerekiyor” dedi. “Gündoğdu Meydanı ana baba günü olmalı” diyen Hızır Bozan da, “Herkes gelip yüksek bir ses çıkarması lazım. Bütün halkımızın, yanımızda olmasını istiyoruz. Herkes elini vicdanına koymalı ve HDP’nin baraj altında kalmaması için birleşmeli. 7’den 70’e herkesi bekliyoruz” dedi.
‘HERKES YANINDA BİR KİŞİ GETİRMELİ’
Demokrasi isteyen herkesin katılım göstermesi gerektiğini belirten Selim Tosun da, iktidarın zulmünden kurtulmak için herkesin HDP’ye oy vermesi gerektiğine dikkat çekti. Tosun, “Herkes çevresine, dostlarına davet yollamalıdır. Herkes kendisi ile bir kişi getirmeli. HDP, İzmir’de en iyi şekilde seçim çalışmalarını yürüttü. Cumhurbaşkanı adayımız Selahattin Demirtaş tutukludur. İktidar, vergilerimizle, paralarımızla her imkanı kullanıyor. İzmir halkı bugün duyarlı olmak zorundadır. Halk kendi kurtuluşu için mücadele etmek zorundadır.  Sadece İzmir için değil, tüm Türkiye için bu geçerlidir. HDP kazanırsa, Türkiye kazanacaktır. İzmir halkı, tümüyle miting alanına gelmelidir” şeklinde konuştu.
‘SADECE ERDOĞAN’A DEĞİL TÜRKİYE’YE MESAJ OLACAK’
İzmir mitingine katılımın yoğun olmasını beklediklerini dile getiren Ali Sucen ise, “İnsanlar oyunu kullanırken elini vicdanına koymalı. O şekilde oyunu kullanması gerektiğini düşünüyorum. Eşitlik ve demokrasi istiyoruz. Dünyadaki tüm insanların istediği şeyleri istiyoruz. Biz de herkes ile rahatça beraber yaşamak istiyoruz. Mitingde isteyeceğimiz şeyleri 24 Haziran’da da sandıkta göstereceğiz. Mitinge katılım gösterenler sadece Kürtler olmayacaktır. Yıllardır başka partilere oy veren insanlar dahi çok fazla insan demokrasi ve barış için HDP’ye oy vereceğini söylüyor. İzmir mitingi sadece Erdoğan’a değil tüm Türkiye’ye mesaj niteliğinde olacaktır” diye aktardı.