İZMİR – HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için İzmir’de düzenlenen final mitingi başladı. On binlerce yurttaş, Gündoğdu Meydanı’na doldurmaya başladı.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde 24 Haziran seçimleri kapsamında Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için İzmir Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirilen final mitingi başladı. On binlerce yurttaşın alanı doldurmaya başladığı mitinge, girişler tek noktadan yapıldı. Polis bariyerleri ile çevrilen alanın 3 farklı noktasında yoğun önlemler alınırken, emniyet birimlerinin yanı sıra HDP de yüzlerce kişi ile güvenlik önlemlerini aldı.
Polisler özellikle sarı, kırmızı ve yeşil renkli flamaların alana sokulmayacağını belirtirken, yurttaşlar da yoğun tepki gösterdi. Yurttaşların tepkisi sonuç verdi flamalar içeriye alındı. HDP flamalarıyla süslenen miting alanını “Em li vir in”, “Kadın mücadelesi faşizmi yenecek”, “Düzeni kokmuş ittifaklara oy yok”, “Ma barajları yıkmıyak” ve “Adalet, özgürlük, barış halkların emeği ile gelecek” döviz ve pankartları süsledi.
Kadınların yöresel kıyafetleri ile katıldığı mitingde kadın ve gençlerin yoğunluğu dikkat çekiyor. Alanda PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganların yanı sıra “Direne direne kazanacağız” sloganı atılıyor.
İzmir’in tüm ilçelerinden alana gelenlerin olduğu görülürken, Yörüklerin yanında Ödemiş ilçesinde tarladaki işlerini bırakıp miting alanına gelen tarım işçileri yoğun ilgi gördü.
Kitle miting alanına akmaya devam ederken, alana girenler halaylar eşliğinde miting konuşmalarının başlamasını bekliyor.
Miting tüm coşkusu ile devam ediyor.