İSTANBUL – Yarın yapılacak seçimde herkesin oyunu kullanması gerektiğini belirten HDP’li kadın adaylar, “Yarın ektiğimiz tohumların meyvelerini almaya başlayacağımız ilk gün” diyerek seçmenleri oylarını korumak için nöbete çağırdı.
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İstanbul kadın milletvekili adayları, yarın yapılacak seçimlere ilişkin çağrı yaptı.
‘OYUMUZA SAHİP ÇIKARSAK KAZANIRIZ’ 
Daha önceki seçimlerde yapılan hilelere şahit olduklarını belirten adaylardan Diren Cevahir Şen, ” Seçim günü saat 06.00’da sandıkların olduğu okullara gidip oylar sayılıp çuvallara doldurulana, sonrasında ilçe seçim kurullarında tutanakların birleştirilip sonuçlar YSK’ya gönderilene kadar nöbette beklemek bir yurttaşlık görevidir. Herkes oyuna sahip çıkmalıdır. Biz oylarımıza gerçekten sahip çıkarsak hiçbir şey yapamazlar ve kazanan biz oluruz” dedi.
‘SANDIKTA DA ZULÜM YENİLECEK’
Kadınlar olarak yaşamlarına sahip çıktıkları gibi oylarına da sahip çıkacaklarını söyleyen bir diğer aday Tülay Korkutan da “Kadınlar umudu, direnişi, mücadeleyi büyütüyor. AKP ve faşist ittifak sandıkta kaybetmemek için her şeyi yapacaktır. Sandığa sahip çıkmak, oy kullanmak ve sayımda gözlemci olmak çok önemli. Sandıkta ve sokakta, zulüm yenilenecek ve biz kazanacağız” dedi.
‘OKUL BAHÇELERİNİ TERK ETMEYELİM’ 
24 Haziran’da ülkenin ya diktatörlükten ya da yeni bir zeminden yana oy kullanacağını belirten adaylardan Elif Bulut, “Bu açtığımız zeminde demokrasi, özgürlük, barış, adalet ve eşitlik gelişmesi için tüm halklar sandık başına, oylar HDP’ye. Oyları kullandıktan sonra okul bahçelerini terk etmeyelim. Ancak birlikte olursak bu düzeni değiştirebiliriz” ifadelerini kullandı.
‘EKTİĞİMİZ TOHUMLARI ALACAĞIZ’ 
Şehriban Alkış ise, “Bugüne kadar bilimden, emekten, özgürlükten, barıştan yana tavır takınıp insan, doğa, toplum yararına üniversiteleri kurmak için; özgür, bilimsel, demokratik üniversiteyi yaratmak için 1 oy HDP’ye, 1 oy Demirtaş’a dedik. Yarın ektiğimiz tohumların meyvelerini almaya başlayacağımız ilk gün. Yarın sandıklara, oylarımıza, haklarımıza ve hayatlarımıza sahip çıkma günüdür” diye konuştu.    (MA)