İZMİR – Suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın hastalığından dolayı istediği herkesle haftanın 7 günü 11 saat görüşmesine izin verilmesi cezaevlerinde ölüme terk edilen hasta tutukluların karşılaştıkları ihlalleri akıllara getirdi. İHD’li Zafer İncin, uygulamanın çifte standartlık olduğunu söyledi.
Türkiye’de son günlerde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ziyareti ve af çıkışının ardından HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ile Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ı tehdidiyle gündeme gelen suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı, en son Karar Gazetesi yazarlarını tehdit etti. Çakıcı’nın tehditlerinin yankısı sürerken, bu defa da Çakıcı’ya haftanın 7 günü saat 09.00 ila 20.00 arası istediği kadar kişiyle görüşme izni verildiği ortaya çıktı. Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Feramiş Ender Güngüneş ve Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi Tekin Akça ile 6 ayrı uzman doktorun imzaladığı sağlık kurulu raporu ile verilen izin Türkiye’deki çifte standart tartışmalarını da beraberinde getirdi.
HASTA TUTUKLULARA BAŞKA
İnsan Hakları Derneği (İHD) verilerine göre Türkiye cezaevlerinde 402’si ağır olmak üzere bin 154 hasta tutuklu bulunuyor. Durumu ağır olan ve hasta olan adli tutuklularla beraber ise sayı daha da katlanıyor. Buna karşı cezaevlerinde 2000 yılından bu yana 2 bin 500’e yakın tutuklu yaşamını yitirdi. Bunlara rağmen hasta tutuklularla ilgili istenilen düzeyde olumlu bir adım atılmadı.
Hasta tutukluların tedavileri yapılmadığı gibi hastane sevkleri de kimi zaman yapılmadı veya geciktirildi. Hastaneye kaldırılan acil hastalar kelepçeli bir şekilde yatağa bağlanarak, ameliyat edildi. Çoğunlukla ailelerin refakat etmesine izin verilmezken, verilse bile binbir zorluk çıkarılıyor.
Aralık 2017’de 21 yıllık tutuklu yazar Murat Saat, kalp krizi geçirmesi sonrası Bandırma T Tipi Cezaevi’nden hastaneye ring aracıyla kaldırıldı ve yaşamını yitirdi. Ocak 2018’de Şakrak 3 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevinde kalp krizi geçiren hasta tutuklu Hasip Gün yatağa kelepçelendi ve ailesi hastaneden kovuldu. Ailenin günler süren mücadelesi sonrası aile fertlerinden birinin refakat etmesi için izin alınabildi. Menemen R Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan ağır hasta tutuklular Ergin Aktaş, Yusuf Bulut, Êhmede Xemî ve Dicle Bozan’ın tedavileri ısrarla yapılmazken, tutuklulara getirilen görüş yasakları ile tecrit koşulları derinleştirildi. Durumları daha da kötüye giden tutuklular kısmı insanı taleplerini elde edebilmek için 30 günü aşkın açlık grevine girmek zorunda kaldı.
‘HUKUKLA İZAH EDİLEMEZ’
Benzer şekilde yüzlerce vakanın her gün yaşandığı cezaevlerinde Çakıcı’ya özel izin verilmesini değerlendiren İHD İzmir Şube Başkanı Zafer İncin, ortada büyük bir hukuksuzluk ve çifte standartlık olduğunu söyledi. “Kesinlikle açık bir şekilde hukuksuzluk söz konusu” diyen İncin, şöyle devam etti: “Cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerle ilgili gerek avukat görüşü, gerek aile görüşü, gerekse de üç kişiye kadar görüş hakkı kanunla belirlenmiştir. OHAL döneminde çıkartılan KHK’ler kapsamında avukat görüşü ve aile görüşlerine ciddi kısıtlamalar getirilmiştir. OHAL ilan edildikten sonra uzun bir dönem açık görüşler 2 ayda bir olarak belirlenmişti. Şu an ayda bir açık görüş ve her hafta kapalı görüş yapılmaktadır. Avukat görüşü de birçok cezaevinde son çıkartılan yönetmelikle 2 saat sınırı getirilmiştir. Tutuklular ve hükümlüler ile ilgili getirilmiş olan bu kısıtlama söz konusuyken kesinlikle Alaattin Çakıcı’ya getirilmiş olan bu çifte standart açıkça hukuka aykırıdır ve hukukla izah edilecek bir durum söz konusu değildir. Hasta mahpuslara uygulanan kelepçeyle muayene, ailelerinden birinin refakatçı olarak izin verilmemesi bile ortadaki hukuksuzluğu özetlemeye yeterlidir.”
Çakıcı’nın hükümlü olması itibariyle sadece ikinci dereceye kadar aile ve vekaletnamesi olan avukat ile görüş yapabileceğini dile getiren İncin, “Bunun dışında yapılacak olan görüşler Savcılığın izin vereceği durumda yapılabilecek görüşmelerdir. Burada da Savcılığın keyfiliği söz konusu olamaz. Dolayısıyla hangi noktadan bakılırsa bakılsın ortada açıkça kanun ve hukukun ihlali söz konusudur” dedi.
‘AYNI HASSASİYET HASTA TUTUKLULARA DA GÖSTERİLSİN’
İncin, devletin Çakıcı’nın hastalığına gösterdiği hassasiyeti bütün hasta tutuklulara göstermesini beklediklerini söyledi. İncin, “Ancak yıllardır taleplerimize aldığımız cevaplar karşısında böyle bir uygulama ile karşılaşmak vicdanları yaraladığı gibi Devlet Bahçeli ve ekibinin bundan sonra bürokraside ne derece etkili olacaklarını da şimdiden görebiliyoruz” dedi. (MA)