VAN – Van’da seçim gecesi kaybolan Derya Kaya’dan 10 gündür haber yok. Kuzeni Pınar Kaya, “Derya’nın sonu da Leyla’nınki gibi mi olsun?” diyerek yetkililerden yardım beklediklerini söyledi.
Ağrı, Ankara ve Diyarbakır’da yaşanan kayıp çocuk olaylarının ardından Van’da da 16 yaşında olan Derya Gül’den 24 Haziran seçim akşamından beri haber alınamıyor. Seçim akşamı kent merkezinde kaybolan Derya’dan 10 gündür haber yok.
Olayın olduğu gece 2 Nisan Polis Karakolu’na başvuruda bulunduklarını söyleyen Derya’nın kuzeni Pınar Kaya, polislerin ihbarla yeteri kadar ilgilenmediğini söyledi. Kaya, “Annesinin okuma yazması yok. Gelen bir ihbar olunca direk karakola gidiyor. ‘Kızım şurada görülmüş’ diyor ama polis bir ekip gönderip, oraya bakmıyor. Polis bu olaya çok müdahil olmuyor. Bizim de sinirimizi bozan bu. Kentte yüzlerce MOBESSE var ama buradan bir takip söz konusu değil. Gerekli alaka yok. Yani Derya’nın da sonu Leyla’nın ki gibi mi olsun?” diyerek, yetkililerden yardım beklediklerini söyledi.
Karakoldan öğrendikleri bilgilere göre, kaybolduğu gece E.Ş. isimli bir çocuğun Derya’yı bir parkta görüp, amcasının evine götürdüğünü paylaşan Kaya, yine E.Ş’nin anlatımlarına göre darp edilip, yüzü çizilmiş olan Derya’nın sabah uyandıktan sonra evden çıktığı bilgisini verdiğini kaydetti.
SON OLARAK RUS PAZARI’NDA GÖRÜLMÜŞ 
Kaya, Derya’nın son olarak ise kentin en işlek pazarlarından birisi olan Rus Pazarı’nda görüldüğünü belirtti. Kaya, “Yani Derya zorla mı alıkonuluyor ya da başına bir şey geldi de ailesine dönmeye mi korkuyor? Belki il dışına da çıkmıştır. Bilmiyoruz. Yardım bekliyoruz” diye konuştu.
Üzerinde Derya’nın fotoğrafının yer aldığı kayıp ilanları basan aile, çocuklarını görenlerin 0532 120 2913 / 0539 462 4669 nolu telefon numaralarından kendilerine ulaşmasını bekliyor.
  (MA)