İSTANBUL – Kadınlar çocukların kaçırılarak istismar edilmesi ve katledilmesine tepki gösteren kadınlar, bu durmunun AKP döneminde daha da arttığını söyledi.
Türkiye’de son bir ayda dört çocuk kayboldu. Önce Ankara’da Eylül Yağlıkara’nın ardından Ağrı’da Leyla Aydemir’in cansız bedenine ulaşılması kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu. Çocuk istismarı ve şiddeti karşısında önlem alınması talebinde bulunan kadınlar Mor Dayanışma’nın çağrısı ile Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya geldi. “Eylül, Leyla son olsun çocukları yaşatacağız” pankartı açan kadınlar, sık sık “Bağır herkes duysun çocuk şiddeti son bulsun” sloganları attı.
MOR DAYANIŞMA SÖZCÜSÜ: ÇOCUKLARIN FAİLLERİNİ, SORUMLULARINI İYİ TANIYORUZ
Çocuk cinayetlerinin faillerinin tek kişi ile sınırlı tutulamayacağını belirten Mor Dayanışma Sözcüsü Gamze Öztürk, “Yaşam alanlarımızın her zerresine sızmaya çalışan kadın, doğa, çocuk düşmanı politikalarınız can almaya devam ediyor. Kadınlara ve çocuklara yapılan tecavüz ve katliamlar kişilerin sapıklıkları ile açıklanamaz. Bunlar toplumda yıllardır var olan, AKP döneminde daha da derinleşen erkek egemenliğinin bir sonucudur. Erkek egemenliğini yıkmadan taciz, tecavüz, istismar, kadın ve çocuk cinayetleri engellenemez. Her gün aramızdan koparılan çocukların faillerini, sorumlularını iyi tanıyoruz” sözleri ile tepki gösterdi.
‘FAİLLER ALADAĞ’DA ÇOCUKLARI ATEŞE ATANLARDIR’
Çocuk katliamlarının asıl faillerinin devlet olduğunu belirten Öztürk, “Bir kereden bir şey olmaz diyenler, çocuk yaşta evliliği övenler ve vaaz verenler, çocuk istismarını, ölümlerini normalleştirilmesini salı verenler asıl faillerdir. Kutuplaştırma politikaları ile toplumda derin bir çürütme yaratıp, eğitimden, hukuka, medyadan doğaya yaşamın tüm alanlarına kadın ve çocuk düşmanlığının arkasını sıvazlayanlardır. Aladağ yangını ile çocukları ataşe atanlar asıl sorumlulardır” dedi.
‘İDAM VE HADIM DEĞİL GERÇEK ÇÖZÜM’
“İdam ve hadım gibi sahte çözümler ile gündemi geçiştirmeye çalışanlara bir kez daha sesleniyoruz” diyen Öztürk, “Çocuğa yönelik şiddet ve taciz, tecavüzlere karşı bütüncül, kapsayıcı tedbirler alınmasını, çocuk koruma birimlerinin oluşturulmasını, kadın ve çocuk bakanlığı kurulmasını talep ediyoruz. Çocuk haklarının ve yararının odak alınmasını, çocuk evliliklerinde dini referanslara dayandırılarak meşrulaştırılmasının engellenmesine, kadın ve çocuk yerine aileyi korumaya çalışan, aile içi taciz, tecavüz, şiddet ve cinayetlere zemin hazırlayan tüm uygulamalara son verilmesini, çocuk hakları ve İstanbul Sözleşmesi’nin etkin bir şekilde uygulanmasını talep ediyoruz” diye belirtti.
Basın açıklaması kadınların şiddet ve tecavüzlere alkış, zılgıt ve sloganlar ile ses çıkartması ile son buldu.
Öte yandan kadınlar Sarıgazi’de bulunan Vatan Ortaokulu önünde ve Kocaeli İnsan Hakları Parkı’nda da basın açıklaması yaparak istismar ve katliamlara tepki gösterdi.