İSTANBUL – Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Haziran ayı raporuna göre; 39 kadın öldürülürken, 22 kadına ise cinsel şiddet uygulandı.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Haziran ayı kadın cinayetleri raporunu açıkladı. Raporda 39 kadının öldürüldüğü, çocuk istismarı ve cinsel şiddetin devam ettiği belirtildi. Kadın cinayetlerinde sayının arttığına dikkat çekilen raporda, “Şiddete karşı somut adımlar atılmadıkça, şiddetin boyutu da canice bir hal alıyor. Bu ay 18 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 14’ünün faili belli değil. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü bilinmeyince ve buna göre adil bir yargılama yapılmadıkça şiddetin artışı da engellenemiyor” ifadelerine yer verildi.
‘HAZİRAN AYINDA 39 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ’
Kimyasal hadım uygulamasının tekrar devreye sokulmak istendiğinin de hatırlatıldığı raporda, “Hadım, idam gibi yöntemler insan haklarına aykırıdır. İnsan haklarına aykırı yöntemlere başvurmak çözümden kaçmaktır. Çözüm için mevcut cezalar uygulanmalıdır” denilerek tepki gösterildi.
Bir önceki aya göre kadın cinayetlerinde artışın yaşadığı ve Haziran ayında bu sayının 39 olduğu belirtilen raporda, “Kadın cinayetlerinde bu ay 9 kadının ölümü şüpheli ölüm iken, 18 kadının ölümü tespit edilemedi. Bu ay kadın cinayetlerinde şiddetin boyutu da arttı, canice cinayetler gerçekleşti” denildi.
’22 KADINA CİNSEL ŞİDDET UYGULANDI’
Öte yandan kadınların  cinsel şiddete karşı mücadele verdiğinin de altı çizilen raporda, Haziran ayında 22 kadına cinsel şiddet uygulandığı belirtildi.