Son günlerde yine artan çocuk istismarı ve ölümlerine ilişkin birçok merkezde açıklama yapan kadınlar örgütleri, “Susmayacağız çocuklarımızın sesi olacağız” dedi.

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP), çocuk istismarı ve öldürülmelerine ilişkin Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde bulunan ACZ Plaza ününde basın açıklaması gerçekleştirdi. Aralarında Özgür Kadın Hareketi  (TJA) Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl ve İlçe Eş başkanlarının yanı sıra Diyarbakır HDP Milletteki Saliha Aydeniz, Dersim Dağ, Semra Güzel ve çok sayıda kadın destek verdi.
Olağanüstü Hal gerekçesiyle önce açıklamaya izin vermeyeceğini söyleyen polis,  daha sonra kadınların açıklamasına izin verdi.
‘İKTİDAR ÇOCUK İSTİSMARLARINDAN SORUMLUDUR’
Yaşanan çocuk kayıplarının ve cinsel istismar olaylarının hükümetin yanlış politikalarının neden olduğunu belirten Bahar Karakaş, hükümetin yanlış politikaları sonucu çocuk istismarlarının arttığını, iktidar mevcut politikalarıyla istismarcıları cesaretlendirdiğini ifade etti.  Karataş, 2008 ve 2016 yılları arasında 105 binden fazla kayıp çocuk olayının meydana geldiğini hatırlatarak, cinsel istismar olaylarında faillere uygulanan ceza indirimleri ve cezasızlık politikaları nedeniyle bu tür vakalarda ciddi artışlar olduğunu söyledi. Hükümet yetkililerin geçmiş vakalarda “bir defadan bir şey olmaz”, “küçük yaşta evlilik ve istismar olaylarında küçüğün de rızası var” şeklinde açıklamalar yaptığını hatırlatan Karataş, yaşananların araştırılması için Meclis’e sunulan önergeleri reddeden Hükümetin bu olaylardan bizzat sorumlu olduğunu ifade etti.
‘İSTİSMARI DURMAK İÇİN SESİMİZİ YÜKSELTELİM’
Hükümetin çıkardığı yasaların caydırıcı olmadığına dikkat çeken Karataş, çocuk istismarı ve katliamlarını önlemenin devletin görevi olduğunu hatırlattı.  Karataş, bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini, hadım ile idamın ise çözüm olmadığının altını çizdi. Karataş, “İdam ve hadımın uygulandığı ülkelerde kadın ve çocuğa karşı istismarı, taciz ve tecavüzü engellemediğini görüyoruz. Bu erkek egemen zihniyetin yarattığı yanlış politikaların bir sonucudur. Biz Ankara’daki Eylül için, Ağrı’daki Leyla için, Muş’taki Ekinvan için, Sur’daki Rozerin için ve adını yazamadığımız eril zihniyetin kendine kurban seçtiği tüm kadınlarımız için artık susmuyor, haykırıyor ve kabul etmiyoruz” diye konuştu.
İSTANBUL
İnsan Hakları Derneği (İHD) Çocuk Komisyonu çocukların kaçırılması ve şiddet görmesini Galatasaray Meydanı’nda yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti. İHD’liler, basın açıklaması öncesi çocukların sessiz çığlıklarına dikkat çekmek amacıyla sessiz oturma eylemi yaptı. Basın açıklamasını İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri okudu.
‘İDAM ÇÖZÜM DEĞİL ETKİLİ ÖNLEMLER ALINMALI’
Son dönemlerde artan kayıp çocuklar ve çocuk istismarlarının çocukların korumasız bırakılmasından kaynaklandığını söyleyen Yoleri, “Eylül ve Leyla’nın yaşadıklarının kamuoyuna yansıması nedeniyle oluşan duyarlılık hadım ve idam üzerinde faile verilecek cezaya odaklı tartışmalarsa çocukların bu vahşetten korunmasını noktasında oldukça yetersiz. Çocuk cinayetlerini daha gerçekleşmeden önlemeye yönelik etkili tedbirler kurtarır çocuğu” dedi.
‘ÇOCUĞU KORUMAKLA GÖREVLİ DEVLET ÇOCUĞU YOK SAYMAKTA’
Devlet ve toplumun çocuk iradesini yok sayan anlayışın çocukları korumakta güçlük çıkarttığına vurgu yapan Yoleri, “Devlet aklı ve toplumsal yapı çocuklardansa kendisini korumayı tercih etmektedir. Bu da çoğu kere, mağdur çocuk ve ailesinin suçlanarak susturulması, bu vahşi suçları işleyenlerin korunması ve cezasızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.  Çocuk her hâlükârda failin, ailesinin, toplumun ve devletin mağduru haline getirilmektedir. Çocuklara yönelik suçlar artmasına rağmen, çocuğu korumakla yükümlü devlet de çocuğu yok saymayı tercih etmektedir” diye belirtti.
Devlet politikalarının çocuk ve kadınların istismara ve şiddete uğramasında etkin rol aldığını ve çözümün hadım ile idamdan geçmediğini belirten Yoleri, etkili ve önleyici önlemlerin alınması çağrısında bulundu.
Açıklama atılan sloganlarla son buldu.
BİR TEPKİ DE İSTANBUL KADIN MECLİSİ’NDEN GELDİ
Yaşanan çocuk istismarları ve ölümlerine bir tepki de İstanbul Kadın Meclisi’nden geldi. Beşiktaş hakan Pastanesi önünde bir araya gelen çok sayıda kadın burada açıklama yaptı. Açıklamada ilk konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, tüm çocuklar yaşasın diye eylem yapmanın acı veren bir durum olduğunu belirterek, “Kimse bize çocuk cinsel istismarı ve kadına yönelik suçlardan bahsettiğimizde bunlara doğal bir afet olarak bakmasın. Hepsinin çözümü var. Burada tek önemli olan mesele bu sorunların üstünün örtülmesidir. Yetkililer tarafından bir kereden bir şey olmaz dedikleri, bazı tüzel kurum ve kuruluşların ticari faaliyetlerine son vermeleri gerekirken korunuyor. Ve toplum içerisinde bazen bu tür suçların üstü örtülüyor” dedi.
‘ENGEL SİZİN POLİTİKANIZDIR’
Ardından konuşan İstanbul Kadın Meclisi üyesi adına Fidan Ataselim de yaşanan istismara çözüm olarak hadım ve idamın sunulmasının yanlış olduğunu söyleyerek, “Hepimizin, bu toplumun çocuk istismarını durdurmakla ilgili çokça fikri var. Ama bu toplumunun aklı yokmuş gibi davranılıyor. Biz kadınların yürütebileceği bir fikri yokmuş gibi davranılıyor” dedi. Devlet yetkililerinin tutumunu samimi bulmadığını ifade eden Ataselim, “Toplum tarafından, bütün yetki, imkan ve bakanlıklar sende ne duruyorsun? Bunun önünde bir engel varsa biz kadınlar olarak  fikirlerimizle iradelerimizle açmaya hazırız. Ama bir engel olduğunu sanmıyorum. Engel sizin politikalarınızdır. Engel kadın hareketinin ortaya çıkardığı çözüm önerilerini görmezden gelmeye çalışmaktır. Bu suç oluşmadan önce önlenmesi için bir şey yapmayıp sonuçlarıyla toplumu karşı karşıya bırakmak ve toplumun öfkesi karşısında idam gelmeli demek kolaya kaçmaktan başka bir şey değildir” diye belirtti.
ADANA
Adana’da Mor Dayanışma üyesi kadınlar, çocuklara yönelik cinsel saldırı, şiddet ve öldürme olaylarına karşı Atatürk Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. “Eylül Leyla son olsun. Çocukları yaşatacağız” pankartını açan kadınlar, çocukların korunmasını istedi. Her geçen gün kadın ve çocukların katledildiğini aktaran Mor Dayanışma üyesi Pelin Songül Çiçek, kadınlara ve çocuklara yapılan cinsel istismarların sapıklıkla açıklanamayacağını dile getirdi. Çiçek, “Çocuğa yönelik şiddet, taciz ve tecavüzlere karşı bütüncül kapsayıcı tedbirler alınmasını, çocuk koruma birimleri oluşturulmasını, kadın ve çocuk bakanlığı kurulmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.
HATAY
İskenderun Kadın Platformu ise çocukların korunması için Eğitim Sen İskenderun Şubesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. İskenderun Kadın Platformu Sözcüsü Makbule Kılıç, “Acilen çocuk haklarını merkeze alan, koruyucu ve önleyici tedbirleri içeren  yasal bir düzenleme yapılmalı” dedi.   (MA)