İSTANBUL – Norveç tarafından Türkiye’ye teslim edilen Kürt kadın aktivist Gülizar Taşdemir’den haber 4 gündür haber alınamıyor. Avukat Raziye Turgut kendileriyle görüştürülmeyen müvekkillerine işkence edilme ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi.
Norveç tarafından 4 Temmuz günü Türkiye’ye teslim edilen Kürt kadın aktivist Gülizar Taşdemir’den 4 gündür haber alınamıyor. Taşdemir’i görmek için emniyete giden ailesi ve avukatları da kendisiyle görüştürülmüyor.
Konu hakkında bilgi veren Taşdemir’in avukatlarından Raziye Turgut, Cuma günü Vatan caddesinde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne müvekkilleriyle görüşmeye gittiklerinde polisler tarafından iki saat bekletildiklerini söyledi. Turgut, “Giriş izinlerimizi aldıktan yarım saat sonra yeniden gelerek, Gülizar Taşdemir’in uzun yıllar Norveç’te olduğunu, burada avukatı olmadığı için de avukat istemediğini söylediler” dedi.
‘HİÇBİR ŞEKİLDE HABER ALAMADIK’ 
Polislere, Taşdemir’in ailesinin isteği üzerine kendisiyle görüşmeye gittiğini ilettiğini ifade eden Turgut, “Polislere, ‘Biz kendisini görelim. Böyle bir beyanı varsa zaten görüşmeyiz’ dediğimizde buna dair tutanak tutuklarını söylediler. Tutanağı görmek istedik, onu da göstermediler. Hiçbir şekilde haber alamadık” ifadelerini kullandı.
‘İŞKENCE İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK’
Polislerin kendilerine, “Gülizar Taşdemir devletten avukat talep etti” dediğini aktaran Turgut, “Tabi bu inandırıcı değil. Çünkü bize bir imza bile göstermediler. Normalde usul olarak bizim kişinin yanına gitmemiz gerekiyor. Kişi istemezse görüşemeyiz” diye konuştu.
Şu an İnsan Hakları Derneği (İHD) ile görüştüklerini ve gerekirse bu konu hakkında açıklama yapacaklarını söyleyen Turgut, “Hukuka aykırı süreç devam ediyor. İşkence ihtimali çok yüksek. Hiçbir şekilde görüştürmedikleri için bir şey yapamadık. Pazartesi günü savcıya başvuracağız” şeklinde konuştu.  (MA)