MANİSA – Soma maden faciası davasında mahkeme heyetinin bugün açıklanması beklenen kararını 11 Temmuz’a ertelemesi üzerine duruşma salonu önünde nöbete başlayan aileler ve avukatları, Türkiye’de kaybolan adaleti aradıklarını belirtti.

301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciasının bugün görülen duruşmasında kararını açıklaması beklenen mahkeme heyetinin üyelerinden Tuğşad Buğra Kıyak’ın rahatsız olduğunu belirterek, duruşmayı ertelemesi üzerine aileler ve avukatları ile destek vermeye gelenler, duruşma sonrası Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi önünde nöbet eylemine başladı. Duruşmanın ertelendiği Çarşamba gününe (11 Temmuz) kadar geceli, gündüzlü süreceği ifade edilen eylem nedeniyle salon çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.
Eylem başlatanların gıda ihtiyaçları ise oluşturulan komünle karşılanmaya başlandı. Barınma ihtiyacı için de hazırlıkların yapıldığı Akhisar’da, kim ileri çocukları ile birlikte bekleyişlerini sürdüren aileler, sık sık attıkları sloganlarla adalet talepleri dillendirmeye devam ediyor.
‘GECİKMİŞ ADALET, ADALET OLMAZ’
Onlardan biri katliamda yaşamını yitiren Mustafa Kaya’nın eşi Naciye Kaya. Adalet talepleri için burada olduklarını dile getiren Kaya, “Gecikmiş adalet, adalet olmaz”
dedi.
Kaya, “Bu nasıl bir adalet anlayışı. Biz 4 senedir adalet yerini bulsun diye uğraşıyoruz ama adalet sadece duvarda kaldı. Yeter artık oyalamasın kimse bizi. Zaten 4 senedir karar sürekli erteleniyor. Adalet yerini bulsun istiyoruz. Biz gitmeyeceğiz buradan. Biz yine buradayız. Burada olacağız” diye konuştu.
‘ADALET ARIYORUZ’
Faciada oğlu Uğur Çolak’ı kaybeden Gülsüm Çolak da, 4 senedir parmakları ile kazıya kazıya davayı bugünlere getirdiklerini belirtti. Kaybolan adaleti Soma aileleri olarak aradıklarını söyleyen Çolak, mahkeme heyetinin kararı ertelemek için ileri sürdüğü gerekçenin inandırıcı olmadığı görüşünde. Anne Çolak, “Tek adam sistemini getirdiler. Devletlerin dini var mı? Adaleti olmayan devlet zaten dinsizdir. Biz çocuklarımız, yakınlarımız için olmayan adaleti arıyoruz” ifadelerini kullandı.
CUMHURBAŞKANI SESLENDİ
Çocukları Sami ve İlkay Yıldırım’ı kaybeden Senem Yıldırım ise, Türkiye’de adaletin sadece zenginler için var olmasından yakındı.
Yıldırım, mahkeme heyetinin çocuklarının katili sanki kendileriymiş gibi davranıp, bu zamana kadar duruşma salonunda sürekli kendilerini azarladığı kaydetti. “Mahkeme heyeti bize sürekli ‘çıkın dışarı’ diyordu. Mahkeme heyeti suçluları koruyor. Devlet böyle yaparak adam öldürmenin önünü açıyorlar. Benim çocuğum babalar gününde babasını sadece 2 saat gördü. Bu hâkim Elbistan’daki sanıkları kurtardı sıra geldi Soma’ya. Soma’da da suçluları kurtaracak. Adalet zenginler için çalışmasın sadece. Biraz da garibana çalışsın” diyen Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da “adaletin kaybolmuş gel bul” sözleriyle seslendi.