HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Çocuğa yönelik istismarda yaşanan artışlar nedeniyle idamın sürekli gündeme getirilmesine İnsanların o anki öfkesini dindirmeye çalışan günlük politikalar olduğunu söyledi. Kerestecioğlu, ‘’İdam söylemiyle toplumda linç kültürünü oluşturmak istiyorlar’’ dedi. 

Çocuğa yönelik istismarda yaşanan artış ile birlikte iktidar tarafından gündeme getirilen “idam” ve “hadım” tartışmalarını Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu Mezopotamya Ajansı’ndan (MA)  Diren Yurtsever ve Berivan Altan’a değerlendirdi. Çocuğa dönük istismarın son dönemlerde görünür olsa da aslında uzun süredir var olduğunu hatırlatan Kerestecioğlu, çocuğa dönük istismarın devlet ve iktidar politikaları sonucu oluştuğunu söyledi. Devlet denilen aygıtın toplumun her alanına hizmet götürmek gibi bir görevi olduğunu belirten Kerestecioğlu şunları dile getirdi: “Devletin görevi önleyici politikalar geliştirmektir. Ama uzun yıllardır bu devletin bir çocuk politikası olmadı ve hala da yok.’’

 ‘Çocuk Hakları Bakanlığı kurulmalı’

Kerestecioğlu, söz konusu önleyici politikalara ilişkin ise şu örnekleri verdi: “Çocuk politikasından kastettiğim şey önleyici politikalar. Örneğin, çocuklarla her alanda ilişkiye geçebilen insanlar var. Okulda rehber öğretmenler, yurtlarda müdürler, servis şoförleri, parklarda bekçiler var gibi. Bu insanların öncelikle bir çocuk sicilinin olması lazım. Çocuk sicilinden kastettiğim şey daha öncesinde bir istismar vakaları var mı? Çocuklarla ilişkilerinde bir şiddet olayı var mı? Psikolojileri nasıl? Yani bunların ruhsal durumu, psikolojik analizinin de yapılarak öyle göreve alınmaları lazım. Çocukla temas eden her kişi için bunun böyle olması lazım.” Parti olarak bu önleyici uygulamaların bir politika haline dönüştürmek için “Çocuk Hakları Bakanlığı” kurulması yönünde kanun teklifi verdiklerini de hatırlatan Kerestecioğlu, “Çocuk Hakları Bakanlığının acilen kurulması gerekiyor. Bir teşkilat yapısının olması gerekiyor. Bu şekilde biz ancak çocukları istismardan koruyabiliriz” ifadelerini kullandı.

 ‘İdamla çözülebilecek bir şey değil’

İktidarın istismarı önlemek için gündeme getirdiği ve tepkiye neden olan “idam” ve “kimyasal kastrasyon” söylemlerini çözüm dile getiren Kerestecioğlu olarak görmediğini, şunları belirtti: “İktidar çocuk istismarını önleyememenin suçluluk duygusuyla daha fazla ceza verme gibi popülist politikalarla kendi tabanını konsolide etmeye çalışıyor. İnsanların o anki öfkesini dindirmeye çalışan günlük politikalardır. Cezalar yeterli ancak asıl önemli olan bunların etkin olarak uygulanması. Türkiye’deki en önemli sorunlardan birisi adalete erişememek. Bu idamla çözülebilecek bir şey değil ki. Kimyasal kastrasyon diyorlar. İlla erkeklik ve cinsel organla mı bunun yapılması gerekiyor. Başka alet vasıtasıyla çocukları istismar etmek, onlara şiddet uygulamak mümkün değil mi? Siz birisini hadım ettiğiniz de çözüm bulduğunuzu mu zannediyorsunuz? İdam söylemiyle de toplumdaki linç kültürünü oluşturmak istiyorlar.”   (yeniyasamgazetes)