Hrant Dink cinayeti davasında Albay Ali Öz ve Binbaşı Metin Yıldız tahliye edildi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde sorumluluğu bulunan emniyet, istihbarat ve jandarma görevlilerinin yargılandığı davanın 77. duruşması Çağlayan’daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ve İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Metin Yıldız’ın adli kontrolle tahliyesine hükmetti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklardan dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ile dönemin Trabzon İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Yüzbaşı Metin Yıldız katıldı. Aralarında Erhan Tuncel’in de bulunduğu 7 tutuksuz sanığın da hazır bulunduğu duruşmada, tarafların avukatları hazır bulundu. Tutuklu sanıklardan Ramazan Akyürek ve bazı sanıkların Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla hazır bulunduğu duruşmada, tanıkların beyanları alındı.

Evrensel’de yer alan habere göre duruşmada ilk olarak Bahadır Tekin’in ifadesi alındı. Hakkında daha önce aynı davadan takipsizlik kararı verilen Tekin, şunları söyledi:

“Osman Hayal’in takibi için verilen adrese gittik. Telefon numarası ve isim de verildi. Adı verilen fırını bulamadık. Geri döndük. Konuyla ilgili bilgimiz yoktu. Hrant Dink adını duymuştum. Osman Hayal ile ilgili sorgulamayı Volkan Altınbulak yapmıştı. Bilgileri ondan aldık. Sonradan görev sonuç raporu düzenledik.”

Avukat Hakan Bakırcıoğlu’nun, “24 şubat 2006’da tahkikat Sarıgazi’de yapılmış gibi evrak düzenlenmiş. Ama telefon sinyalleri bunu doğrulamıyor. Uzak yerlerden sinyaller var. Bu evrak gerçek mi düzmece mi tekrar soruyorum” sorusu üzerine ise, “Evet bu evrak gerçektir biz göreve gittik ve sonra evrakı düzenledik” dedi.

Hakan Bakırcıoğlu, İstanbul emniyetinde görevli olan diğer sorumlular ile Trabzon jandarma sorumlularının ve MİT görevlilerinin tanık olarak dinlenmesini istedi.

ÖZ VE YILDIZ’A TAHLİYE

Trabzon Jandarma Yetkilileri Ali Öz ve Metin Yıldız ise tahliyelerini istedi.

Mahkeme Heyeti ara kararında, Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı Ali Öz ve Trabzon Jandamra İstihbarat Şube Müdür Metin Yıldız’ın tahliyesine karar verdi. Heyet, Öz hakkında ev hapsine Yıldız hakkında ise adli kontrol uygulanmasına karar verdi.

MAHKEMEDE ALİ ÖZ’ÜN TANIKLAR ÜZERİNDE BASKI KURDUĞU ANLATILMIŞTI

Dünkü duruşmada tanık olarak dinlenen dönemin Jandarma Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Hüsamettin Polat, yapılan bir istihbarat toplantısından bahsederek, “Dink cinayeti sonrası Metin Yıldız (Trabzon Jandarma İstihbarat görevlisi) Ali Öz’e ’emriniz var mı’ dedi. Öz, ‘Coşkun İğci’ye söyleyin konuşmasın’ dedi. Takibim üzerine Ali Öz’den uyarı cezası aldım” demişti.