İSTANBUL – Somalı alileler “Adaleti yeryüzüne çıkartacağız” sloganıyla başlattığı adalet yürüyüşü kapsamında Abbasağa Parkı’nda forum düzenledi. Somalı aileler, “301 can alanlara 15 yıl hapis cezası verdiler. Bunların yarın aynı çıkıp aynı madende insanları öldürmeyeceği ne malum” dedi.

Soma katliamının karar duruşmasında verilen adaletsiz kararı protesto etmek için Ankara’ya yürüyen Somalı ailelerin 3’üncü durağı İstanbul Beşiktaş’taki Abbasağa parkı oldu. Demokratik kitle örgütlerinin düzenlemiş olduğu foruma gelenler arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Oya Ersoy, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ali Şeker, Halkevleri Eşbaşkanı Nuri Günay, Gezi eylemlerinde öldürülen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve Cumartesi Annelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Somalı aileler yanlarında bir avuç kömür ve toprak getirdi.
‘ÇOCUKLARIMIZI GÖMDÜKLERİ TOPRAĞA BİZİ DİRİ DİRİ GÖMDÜLER’
Burada konuşan Uğur Çolak’ın annesi Gülsüm Çolak, 13 Mayıs 2014’te çocuklarımızı gömdüler diyerek, “Çocuklarımızı gömdükleri toprağın altına bizi de diri diri gömdüler” dedi.  Dört yıldır adalet beklediklerini belirten Çolak, “Ama ağa babayı da serbest bıraktılar. Çocuklarımızın bedeli bu olmamalıydı. 301 can alanlara sadece 15 yıl ceza verilmemeliydi. Yarın bunların çıkıp aynı madende aynı ihmali yapmayacakları ne malum. Bir tek umudumuz Hâkim Savcılar Yüksek Kuruluydu (HSYK). Bir toprak kömür aldık çocuklarımızın mezarından bu toprağı alıp HSYK’ye hediye edeceğiz. Kimler adalet aramıyor ki. Biz arıyoruz, öldürülen çocuklar, kadınlar, işten atılan işçiler ve doğa adalet arıyor. Biz kime güveneceğiz. Devlet halkını öldürüyor” sözleriyle tepki gösterdi.
‘ÖMRÜMÜ VERDİĞİM MADENDE OĞLUMU KAYBETTİM’
Bilal Malkoç’un annesi Fatma Malkoç da, iki anne adalet yoluna baş koyduklarını söyleyerek, “Adaleti bulana kadar yolumuza devam edeceğiz” dedi.  Bilal Malkoç’un babası İsmail Malkoç da, emekli madenci olduğunu belirterek, “Evladını kaybetmiş bir babayım. Ocaklara ömrümü vermişim. Hayatımı verdiğim ocaklara oğlumu da verdim. Bu en büyük işçi katliamı. 301 kişiyi göz göre göre katlettiler. Bunu asla kader, fıtrat olarak kabul etmiyoruz. Düpedüz katliamdır. Bu karar duruşması kimseyi mutlu etmedi. Mahkeme başkanının yanlı olduğunu biliyorduk. Bir simit çalan çocuğa 20 yıl verenler, 301 kişinin ölümüne neden olanlara ödül yağdırdılar. Biz adalet için çıktık, bu yoldan geri adım atmayacağız. Bu adaleti veremeyenlere bir gün adalet lazım olacak” sözleriyle tepki gösterdi.
‘ADALET ARAYIŞI ANNELERİ BİR ARAYA GETİRDİ’
Gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in kız kardeşi İkbal Eren de, Soma annelerini, Cumartesi Annelerini ve Gezi annelerini bir araya getiren tek şeyin adalet arayışı olduğun belirtti. Türkiye’de hak arama sorunun olduğu vurgusunu yapan Eren, “Biz hak aramayı öğrenemediğimiz sürece bu anneler çoğalacak. Bu ülkede eğer biz 1 Mayıs 1977’nin arkasında durabilseydik 301 işçiyi toprağa vermezdik. 301 işçinin faillerinin yargılanması bu şeklide olmazdı” ifadelerin kullandı.
‘BEYAZ TOROSLARLA ÇOCUKLARIMIZI GÖTÜRENLER TEKRAR SAHNEDE’
Cumartesi Anneleri’nin 694’üncü haftasına geldiğini belirten Eren şöyle devam etti: “23 yıldır soruyoruz evlatlarımıza ne oldu. Biraz önce anne dedi ki evlatlarımızın mezarından toprak aldık getirdik. Biz 35 yıldır kemik arıyoruz. Umut mu umutsuzluk mu bilmiyoruz. Kardeşim 35 yıldır devlet tarafından kaybedildi. Abimin kemiklerini, hak ve adalet arıyorum. Sorumlularından hesap soruyorum. Eğer benim büyüklerim de 102 yıl önce devletin kaybettiği ermeni aydınlarının hesabını sorabilseydi ben bugün belki abimi aramayacaktım. Bu ülkede adalet arama problemi var. Adaleti nasıl tecelli edeceğiz bunu bulmak lazım. Biz bıkmadan usanmadan adalet arayışımızı cumartesi meydanında sürdüreceğiz. Eğer biz adaleti bulursak inanın herkes bulacak” diye belirtti.
Patronların ve kayıpların faillerinin sokakta olduğuna dikkat çeken Eren, “Hepimizin hayatı tehlikede de. Beyaz Toroslarla çocuklarımız alıp götürenler tekrar sahnede” dedi.
‘BİR BERKİN, BİR SOMA DAHA OLMASIN’
Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm elvan ise 5 yıldır sokaklarda adalet aradıklarını ama bulamadıklarını belirtti. Adalet gelse bile bir anne olarak içinin soğumayacağını söyleyen Elvan, “Biz istiyoruz ki bir Berkin bir Soma daha olmasın. Bir mahkemede savcı bize dedi ki ‘fazla sokağa çıkmayın’ biz de dedik ki, adalet yerini bulana kadar sokaklarda olacağız. Ben katiller bulunana kadar her gün sokakta olacağım. Durmayacağız, sonuna kadar mücadele vereceğiz. Birleşirsek kazanacağız” şeklinde konuştu.
Forum “Soma için adalet herkes için adalet” sloganlarıyla son buldu.  (MA)