Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ilk kabine toplantısının ardından açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabine, Erdoğan’ın başkanlığında ilk toplantısını yaptı. Toplantıdan sonra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklamalar yaptı. Kalın AKP yetkililerinin daha önce belirttiği gibi OHAL’in uzatılmayacağını ima ederken, uzatılmamasının “terörle mücadeleyi” olumsuz etkilemeyeceğini söyledi. Ancak OHAL’in bir “tehdit” olması durumunda yeniden gündeme gelebileceğini de vurguladı,

Kalın’ın açıklamaları özetle şöyle:

“Bakanlıklara üst düzey atama yapılacak. Bütçe disiplini önceliklerimiz arasında. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi Türkiye ekonomisinin, siyasetinin güçlü olduğunu göstermek açısından hatırlatmak önemliydi. Böyle bir darbe girişimi başka bir ülkede olsaydı bu kadar hızlı toparlanamazdı.

Pazar günü tüm ülke çapında anma yapılacak. Program Cumhurbaşkanımızın mezarlık ziyareti ile başlayacak, ardından öğle namazı kılınacak. Şehit ve gazi aileleri ile öğle yemeği sonrası 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ziyareti olacak. OHAL uygulaması vardı.Terör örgütleri ile mücadelemiz devam edecektir. MİT’in başarılı bir operasyonu ile 2 tane üst düzey FETÖ imamı getirildi. İhanet şebekesinin dünyanın hiçbir yerinde rahat nefes almasına izin vermeyeceğimizi ifade etmek istiyorum.

“NATO BİLDİRGESİ MEMNUNİYET VERİCİ”

Cumhurbaşkanımız NATO’da Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı saldırıları anlattı. NATO’da 3 sunum yaptı. NATO sonuç bildirgesi bizim için memnuniyet vericidir.

ABD ile 3 komisyon kuruldu. FETÖ’nün lideri ve etrafındakiler bildiğiniz gibi ABD’de yaşıyor. Bu sürecin istediğimiz hızda gitmediği ortada. Yeni belgeler, bilgiler ortaya çıktıkça paylaşıyoruz. Hukuki süreçlerin olduğu meselesi var. Bu terör örgütünün yaptığı darbe girişimi bu kadar açık seçik iken bir şeyler yapılması gerekli. Bu açıdan bugünkü toplantı önem teşkil ediyor. Aynı Münbiç meselesi gibi sonuç odaklı gerçekleşmesi hedefimiz.

CUMHURBAŞKANLIĞINA BAĞLI KURULLARA ATAMA YAPILACAK 

Her kurulun başkanı Cumhurbaşkanı. 9 politika kurulu inşa edildi. Atamalar yapılınca çalışmalar başlayacak. Sistem tam manası ile oturduktan sonra sayı arttırabilir. Bir Cumhurbaşkanlığı Yardımcısı daha atanabilir. Cumhurbaşkanımız ve bakan arkadaşlarımızla dar toplantılar yapabilir. Haftada bir ya da iki haftada bir kabine toplantılarının yanında daha dar toplantılar yapılacak.

YUNANİSTAN’A GÖZDAĞI

Çipras ile Cumhurbaşkanımızın kapsamlı bir görüşmesi oldu. Bu  görüşmede Türkiye’den kaçan 8 darbeci asker ve Türkiye’deki tutuklu Yunan askerleri de konuşuldu. Maalesef giderek Yunan hukuk sisteminde salıverilmeye doğru gidildiğini müşade ediyoruz. (Bu durum) İkili ilişkilerimiz kapsamında bir gerginlik oluşturacaktır. Darbecileri sevindirecek adım atmamasını umuyoruz.

“OHAL TEHDİT OLURSA YENİDEN GELEBİLİR”

OHAL’in süresi 18 Temmuz’da sona eriyor. Uzamaması konusunda Cumhurbaşkanımızın tasarrufu da var biliyorsunuz. OHAL kalktıktan sonra da mücadele aynen devam edecek. Tehdit içerecek bir unsur olursa OHAL süreci yeniden gelebilir.”  (artigercek)