İSTANBUL– Kadınlar Birlikte Güçlü, eylemleri süren Flormar işçileriyle Kadıköy’de düzenlediği forumda bir araya geldi. Flormar işçilerinden Ayşe Güley, “Biz anayasal hakkımızı kullanıp savaşıyoruz ve sonuna kadar da savaşacağız” dedi.
Kadınlar Birlikte Güçlü, sendikalı oldukları için işten çıkartılan ve 15 Mayıs’tan bu yana eylemde olan Flormar işçileriyle İstanbul Kadıköy’deki Khalkedon Meydanı’nda forum düzenledi. “Yves Rocher ve Flormara boykot” pankartının açıldığı forumda sık sık “Flormar işçisi yalnız değildir”, “Flormarda direniş kazanacak” ve “Sendika haktır engellenemez” sloganları atıldı. Tekel işçileri, metal işçileri ve çok sayıda kişi foruma katıldı.
‘DİRENDİK DİYE KAPI ÖNÜNE KONDUK’
Forumda konuşan eylemcilerden Feryat Gökçen, iki ay Flormar’da çalıştığını ve 10 gün sonra sendikaya üye olduğunu belirtti. Flormar’ın çalışma koşullarından bahseden Gökçen, “Flormar gerçekten çalışılacak bir yer değil. Çalışma koşulları ve saateler çok ağır. Maaşlar çok az diye örgütlendik. 62 gündür direnişteyiz. Daha iyi koşuşlarda çalışmak için direndik. Ama işveren bizi kapı önüne koydu. Yağmur çamur demeden direniyoruz sesimizi duyurmaya devam ediyoruz. Sendikalaşmak haktır. Biz hakkımızı aradık” sözleriyle yaşadıkları durumu anlattı.
‘KADIN İŞÇİLERE EK GELİR GÖZÜYLE BAKIYORLAR’
Yetkililerin mağduriyetleri karşısında sessiz kaldığını dile getiren Gökçen, “Türkiye şartlarında kadın işçiyi çalıştırmak ucuza mal oluyor. Kadın işçiler her zaman ek gelir olarak görülüyor. O yüzden maaşları düşük oluyor. Erkeklere zam yaparken kadınlara zam yapılmıyor. Biz neden düşük zam alıyoruz dediğimiz de ‘sizin eşiniz zaten çalışıyor. Sizin maaşınıza zam yapmaya gerek’ yok diyorlar” dedi.
SENDİKLAŞMAYA KARŞI PARA TEKLİF ETTİLER
Ardından konuşan Flormar işçisi Gülperi Güldalı da, Flormar’da 8 senedir çalıştığını ve 8 yıllık emeğinin karşılığını işten atılmakla aldığını belirtti. İşveren tarafından baskı gördüklerine dikkat çeken Güldalı, “Bu yüzden sendikalılaşmaya gittik. Sendikaya üye olmayalım diye bize para teklif ettiler. İçeride çok farklı şeyler dönüyor. Biz bayanların sırtından asgari ücretlerle para kazanan patronlar gününü gün ediyor” diye belirtti.
‘DEVLET BİZE YAPILANLARI GÖRMEZDEN GELİYOR’
Güldalı, “Biz bir sendikaya üye olduk diye başımıza neler geldi. Ben buradan Cumhurbaşkanına sesleniyorum. Acaba iki sendikaya üye olsak başımıza neler gelir. Bir tane sendikayı bırak yasal hakkımızı kullanıyoruz diye kapının önüne konulduk. Patronların bize yaptıklarını görmezden geliyorlar. Bizi görmelerini istiyoruz” dedi.
‘ANAYASAL HAKKIMIZI KULLANAMIYORUZ’
Flormar direnişçisi Sultan Kılıç da 9 yıldır çalıştığın dile getirerek, “Flormarda çok baskı gördüm. Üretim şefi beni tehdit etti. Bizi tazminatsız işten çıkarttılar. Hiçbir şeyden yararlanamadık. Anayasal hakkımızı kullanamadık. 61 gündür direniyoruz ve biliyorum ki kazanacağız” şeklinde konuştu.
‘PATRONLARI ZENGİN ETTİK’
İşçilerden Ayşe Güley ise 5 yıl Flormar’da çalıştığını vurgulayarak, “Her sene maaşlara zam gelecek diye söz verildi. Ama hiç zam yapmadılar. Sadece bizi kandırmakla kaldılar. Patronları büyüttük zengin ettik. Biz anayasal hakkımızı kullanıp savaşıyoruz ve sonuna kadar da savaşacağız” diyerek tepki gösterdi.
Forum’un ardından Flormar mağazası önüne yürüyen kadınlar, mağaza önünde “Yves Rocher ve Flormar ürünleri boykot” çağrısı yaptı. (MA)