ANKARA – Yakınlarını anmak için Madenci Anıtı’na gitmek isteyen Somalı ailelere müdahale eden polis gözaltına aldığı iki kişiyi serbest bırakırken, müdahaleye tepki gösteren aileler ellerindeki karanfilleri polise attı.

301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma katliamı davasında çıkan kararı protesto etmek için Ankara’ya gelen Somalı aileler, HDP Milletvekili Oya Ersoy ve CHP Milletvekili vekil Mahmut Tanal ile Mülkiyeliler Birliği’nde yaptıkları forumdan sonra Olgunlar Caddesi’ndeki Madenci Anıtı’na karanfil bırakarak açıklama yapmak istedi. Ailelerin açıklama yapmasına izin vermeyen polis cop ve biber gazı ile sert bir şekilde müdahale etti. Polis bu sırada sloganlarla yürüyüşe geçen gruba da biber gazıyla müdahalede bulundu. Müdahale sırasında iki kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
MADENCİ ANNESİ: ANKARA İKİ KADINDAN KORKTU
Yol polisler tarafından kapatılırken, polis ailelerin anıta karanfil bırakmalarına da izin vermedi. Soma katliamında çocuklarını yitiren Gülsüm Çolak ve Fatma Malkoç polislere tepki gösterdi. Aile ve vekillere “Şov yapmanıza izin vermeyeceğiz” diyen polislere tepki gösteren HDP’li Oya Ersoy, “301 insan katledilmiş ne şovu ya, bunun şovu mu var. Bizde ölen insanların üzerinden kimse şov yapmaz “ dedi. Bu sırada Gülsüm Çolak,  elindeki karanfilleri polisin suratına atarak, “Çocuklarımızın anıtlarına bile gidemiyoruz yazıklar olsun size. Ankara iki kadından korktu. Elinizde, belinizde silah analarınız sizle gurur duyuyordur. Adam mısınız? Anneniz sizinle hiç gurur duymasın.” diye tepki gösterdi.
‘ÇOCUĞU SİYAH POŞETTE VERDİLER, UTANIN!’
Aileler ve destekçiler daha sonra alkışlarla Konur Sokak’a giderken bir kez daha polis müdahalesiyle karşılaştı. Bu sırada polis ailelere, “Oyuna gelmeyin devleti karşınıza almayın” dedi. Polise tepki gösteren Fatma Malkoç, “Kıyafeti giyince beline silah alınca insan mı oldun? Çocuğumun yüzünü bile göremedim. Siyah bir poşet içinde verdiler. Bu acıyı siz de yaşayın. Adalet zengin ve güçlünün yanında, iki kadından korktular. Utanın utanın” dedi.
‘KİMSEYE ZARAR GELMESİN’
Mülkiyeliler Birliği önüne gelen aileler eyleme destek veren herkese teşekkür etti. Gülsüm Çolak, “Damarınızdan akacak kan istemiyoruz. Çocuklarımızı hep birlikte kucaklayalım kimseler ölmesin, işkence görmesin hepinizi kucaklıyorum”  dedi. Ailelerin daha sonra Soma’ya gitmek için yola çıkacağı öğrenildi.
Gözaltına alınan iki kişinin de serbest bırakıldığı bilgisi verildi.  (MA)