1993 yılından bu yana verilen Musa Anter Gazetecilik Ödülleri’nin 26’ncısı için başvurular başladı. Yarışma bu yıl gazetemiz Yeni Yaşam’ın ev sahipliğinde düzenlenecek

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı. Bu yıl 26.’sı düzenlenecek olan yarışmada ödüller, gazetemiz Yeni Yaşam tarafından verilecek. 1993 yılından itibaren yapılan yarışma, “Fotoğraf (haber fotoğrafı)”, “Karikatür” ve Gurbetelli Ersöz anısına, “Kadın Haberciliği” olmak üzere beş ayrı dalda ödüller verilecek. Ödül tutarları, her dal için 5 binTL olacak. Her katılımcı sadece bir daldan ve sadece bir eser ile yarışmaya katılabilecek. Değerlendirme, yarışmaya doğrudan gönderilen çalışmaların yanı sıra, ön eleme kurullarının seçici kurullara önerileri de dikkate alınarak yapılacak. Yarışmaya katılım başvuru son tarihi 10 Eylül 2018, seçilen eserlerin açıklanma tarihi 18 Eylül 2018’de olacak.

Teknik şartname

Türkçe Haber, Kürtçe Haber ve Kadın Haberciliği Dalları: Katılımcılar, politika, ekonomi, ekoloji, eğitim, sağlık, toplum yaşam, kültür sanat ve spor gibi kategorilerde haber değeri taşıyan çalışmalarla yarışmaya başvurabilirler. Haberlerin beş nüsha olarak gönderilmesi gerekiyor. Fotoğraf için başvuru yapacaklar ise kısa kenar minimum 2000 piksel, JPG formatında, 300 DPI çözünürlükte ve 12 sıkıştırma kalitesiyle başvurularını yapabilirler. Karikatür için başvuru yapmak isteyenler ise, karikatür boyutları en az A4 (21 cm × 29,7 cm) en fazla A3 (29,7 cm x 42 cm) olmalı ve herhangi bir zemine yapıştırmaması gerekiyor.

Jüri üyeleri

Yarışmanın jüri üyeleri ise şöyle; Türkçe haber: Hüseyin Aykol, Candan Yıldız, Fatih Polat, Faruk Eren, İbrahim Varlı. Kürtçe haber: Reşat Sorgul, Suna Tunç, Ramazan Umar, Semiha Alankuş, Mehmet Ali Ertaş. Kadın haberciliği: Burcu Karakaş, Nevin Cerav, Dicle Müftüoğlu, Derya Ceylan, Ayşe Oyman. Fotoğraf: Mustafa Seven, Abdurrahman Gök, Özcan Yaman, Ramazan Öztürk, Nazmi Belge. Karikatür: Doğan Güzel, İmam Cici, Sefer Selvi, Rewhat Arslan.

Katılım koşulları

  •  Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Yarışması’nın teknik şartnamesinde belirtilen koşullara haiz, eser sahibi herkes yarışmaya katılabilir.
  •  Yarışmaya katılan eserlerin daha önce yayımlanmamış ya da 10 Eylül 2017 tarihinden sonra yayımlanmış olması gerekmektedir.
  • Eserin daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme aldığının ortaya çıkması durumunda katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır; alınan ödül iptal edilir. Ödül alınmışsa, katılımcı tarafından iade edilmesi gerekmektedir. Bu işlem diğer katılımcılar için herhangi bir talep hakkı doğurmaz.
  •  Yarışmaya gönderilen eser üzerinde, eser kendisinin olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve jüriyi yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı hakkında jüri tarafından kural ihlali işlemi uygulanır.
  •  Yarışmaya eser gönderen tüm katılımcıların, şartnamede belirtilen hususları kabul ettikleri kabul edilir. Bu koşullara uymayan katılımcılar yarışma dışı bırakılır.
  •  Eser yayınlanmamış ise, eserin adı, çekildiği ya da çizildiği yer ve zaman; yayınlanmış ise yayınlandığı gazete, dergi, ajans, internet sitesi, TV ile yayın tarihi bilgileri ve yayının bir kopyasının dosyada yer alması gerekmektedir.
  •  Katılımcıların; özgeçmiş, iletişim adresi ve eser hakkındaki bilgi yazısı ile bir adet fotoğrafını başvuru dosyasına eklemelidir.
  • Yarışmacılar eserlerini Şehit Muhtar Mahallesi Bekar Sokak No: 7/3 Beyoğlu/İstanbul adresine gönderebilirler.     (yeniyasamgazetesi)