DİYARBAKIR – HDP’den Hakkari Milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmeyen Leyla Güven, göz ameliyatı olmak için hastaneye götürüleceği sırada bileklerine kelepçe takılmasını kabul etmeyince hastaneye götürülmedi.
Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Hakkari milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmeyen ve Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Leyla Güven, kelepçeli tedaviyi kabul etmeyince hastaneye götürülmedi. Aynı zamanda Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı olan Güven, gözlerinde yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı hastanede ameliyat için gün verildi.
Ancak hastaneye görülürken bileklerine kelepçe takılmak istenen Güven, bu duruma itiraz edince görevlilerce hastaneye götürülmediği öğrenildi.
Öte yandan Güven’in bulunduğu koğuşta kalan kadınların söylediği bir şarkıda “Serok Apo” ifadesi geçtiği gerekçesiyle Güven ile birlikte Elif Atdemir, Menal Temel ve Hilal Ölmez isimli tutuklular hakkında 30 gün süre ile “görüş yasağı” kararı verildi.
Avukatların bu karara karşı Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı itirazın da yine reddedildiği öğrenildi.
DTK Eşbaşkanı Güven, kaldığı Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nden hakkında açılan dava duruşmasına da yine kelepçeli olarak götürülmek istenmiş, ancak kabul etmeyince kelepçesiz götürülmek durumunda kalınmıştı.  (MA)