Açlık sınırı bin 738 liraya yükseldi. Yoksulluk sınırı 800 TL artarak 5 bin 662 liraya çıkt.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) açlık ve yoksulluk sınırlarını açıkladı. Temmuz’da dört kişilik bir ailenin açlık sınırının bir önceki aya göre yüzde 1.4 artarak bin 738 liraya yükseldi. Türk-İş’in hesaplamalarına göre, dört kişilik ailenin yoksulluk sınırı ise 5 bin 662 liraya çıktı.

TÜRK-İŞ araştırmasının 2018 Temmuz ayı sonucuna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı  bin 738 lira 37 kuruş olarak belirlendi. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise  5 bin 662 lira 46 kuruş oldu. Geçen yıl temmuz ayında açlık sınırı  bin 497, yoksulluk sınırı ise 4 bin 878 lira olarak belirlenmişti.

TEK BAŞINA YAŞAMAK 2 BİN 136 LİRA

Bir çalışanın sadece kendisinin yapması gereken yaşama maliyeti ise aylık 2 bin 136 lira 28 kuruş olarak hesaplandı. Türk-İş’ten yapılan açıklamada, “Uygulanan ekonomik politikalarda gündemi faiz ve döviz kurundaki gelişmeler meşgul ederken, özellikle gıda fiyatlarının mevsim normallerinin üstüne çıkması ve sürekli değişim göstermesi, enflasyona olumsuz yansıyor. Aylık ve ücretlere sonradan gerçekleşen enflasyon farkının verilmesi, başta çalışanlar olmak üzere dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim şartlarını iyileştirmeye yetmiyor. Türk-İş, çalışanların geçim şartlarını 31 yıldan bu yana aralıksız olarak her ay düzenli olarak yaptığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırması ile ortaya koyuyor” denildi. (DHA)