Önümüzdeki dönemin yol haritasını belirlemek için hafta sonu toplanacak olan HDP, olası erken yerel seçim ihtimaline karşı seçim hazırlıklarının startını verecek

Haftasonu Van’da üç günlük eğitim ve değerlendirme toplantısı gerçekleştiren Halkların Demokratik Partisi (HDP), yeni dönemin yol haritasını hafta sonu yapacağı toplantılarla somutlaştıracak. Toplantıdan çıkan sonuçlar yeni dönemin yol haritası olarak ilkin Parti Meclisi (PM) toplantısına öneri olarak sunulacak. Sonrasında Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısıyla kararlaştırılacak olan yol haritasıyla somut planlamalara gidilerek sahaya inilecek. Yol haritasında Mart 2019’da yapılması beklenen yerel seçimlere yönelik hazırlıklara başlanması da kararlaştırılacak. Seçimlerin erkene alınma ihtimaline karşı PM toplantısında yürütülecek olan tartışmalarla birlikte seçim çalışmalarına dair kararların da alınması bekleniyor. Bu kapsamda toplantıların sona ermesinin ardından ilgili komisyonların kurulmasıyla seçim çalışmalarının startı verilecek.

DBP mi HDP mi?

2014’teki yerel seçimlerde Kürt illerinde Demokratik Bölgeler Partisi, batıda ise HDP ile girilirken, bu seçimlerde HDP çatısı altında tek parti olarak girilmesi düşüncesinin de ağır bastığı öğrenildi. Seçim başlığının kapsamlı olarak ele alınacağı toplantılar özellikle kayyum atanan belediyelerin yeniden kazanılması için etkili bir kampanya sürecinin örülmesi planlanıyor. Meclis’in bu hafta tatile girmesiyle birlikte milletvekillerinin bu zamanı seçim bölgelerinde seçmenlerle geçirmesi de sürecin ön ayağı olacak. 24 Haziran’da Türkiye kentlerde ortaya çıkan sonuçların da kampanya sürecinde belirleyici olacağı ifade edilirken, bu kapsamda ittifakla ortak adayların gündeme gelebileceği dile getiriliyor.

Görev dağılımı

Toplantıların bir diğer önemli gündemi ise birçok MYK üyesinin milletvekili seçilmesinden dolayı yapılacak olan yeni görev dağılımı. 31 kişiden oluşan MYK üyeliğinde değişikliğe gidilmesi planlanırken, toplantıların ardından yeni görevlendirmeler yapılacak.

ANKARA