İSTANBUL – İSİG, yaklaşık iki yıl süren OHAL’de yaşanan iş cinayetleri raporunu açıkladı. OHAL’de iş cinayetlerinin yüzde 14 arttığı ifade edilen raporda, iki yıllık süreçte en az 3 bin 960 işçinin yaşamını yitirdiği belirtildi.
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 21 Temmuz 2016’da ilan edilen ve 18 Temmuz 2018’de kaldırılan Olağanüstü Hal (OHAL) sürecine yaşanan iş cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre, iş cinayetleri yüzde 14 artış gösterirken, iki yıllık OHAL süreci boyunca en az 3 bin 960 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği kaydedildi.
İŞÇİLERİN HAKLARI ELİNDEN ALINDI
Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın OHAL ilanı sonrası “Devlet millete değil, kendisine olağanüstü hâl ilan etmiştir” sözlerinin hatırlatıldığı raporda, “Ancak 21 Temmuz 2016-18 Temmuz 2018 arasında süren OHAL dönemine baktığımızda işçiler açısından bu sözlerin tam tersi gelişmelerin yaşandığını görüyoruz” denildi. OHAL’de işçilerin en temel haklarının yasaklandığı vurgulanırken, bu konu hakkında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 12 Temmuz 2017’de Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nde sarf ettiği “Şimdi grev tehdidi olan yere OHAL’den istifade ile anında müdahale ediyoruz. Diyoruz ki hayır, burada greve müsaade etmiyoruz” sözleri hatırlatılarak, “Nitekim OHAL döneminde Asil Çelik, EMİS Grup TİS, Akbank, Şişecam, Mefar, MESS Grup TİS ve Soda Kromsan grevleri milli güvenlik, sağlık nedenleriyle yasaklandı” denildi.
‘ADALETSİZLİK VE CEZASIZLIK DEVAM ETTİ’
OHAL sürecinde iş cinayetleri sonrası adaletsizlik ve cezasızlığın sürmeye devam edildiği belirtilirken, “Davalarda asıl sorumlular mahkemeye çıkartılamadığı gibi tali sorumlular kısa süreli hapis cezalarına çarptırıldı, bu cezalar para cezasına çevrildi ve 24 ay taksitlendirildi” denildi. Hükümetin, 2018 yılını çocuk işçilikle mücadele yılı ilan ettiğini ancak çocuk işçiliğin azaltılması ile ilgili hiçbir adım atılmadığına dikkat çekilen raporda, “CHP Milletvekili Murat Emir’in BİMER’e yaptığı başvuru sonrasıysa, 2018 yılının Haziran ayına kadar yalnızca 23 işyerine çocuk işçi çalıştırdığı için 39 bin 343 TL idari para cezası verildiği ortaya çıktı” diye belirtildi.
ÖLÜMLER YÜZDE 14 ARTTI
İş cinayetlerinde oldukça kötü olan tablonun son iki yılda daha da kötüleştiği vurgulanan raporda, OHAL’de iş cinayetlerindeki artışın nereden kaynaklandığına ilişkin şu ifadelere yer verildi:
“1- İş cinayetleri işkolları açısından özellikle sanayide artış gösterdi. İşçi ölümleri metalde yüzde 100; enerjide yüzde 20; madencilik, tekstil, kimya, ağaç/kâğıt, çimento/toprak ve taşımacılıkta yüzde 10 arttı. Diğer yandan hizmet sektöründe ise konaklamada iş cinayetleri yüzde 50 arttı.
 2-İş cinayetleri nedenlerinde de dikkat çekici artışlar söz konusu. Yüksekten düşme, kalp krizi, şiddet nedenli işçi ölümleri yüzde 20; ezilme/göçük ve elektrik çarpması nedenli işçi ölümleri ise yüzde 15 arttı.
3-İş cinayetlerinde yaş grubu/cinsiyet olarak artışın tamamını 28-50 yaş arası/erkek işçiler oluşturdu.
4-İş cinayetlerinde göçmen/mülteci işçilerin ölümünde yüzde 40’lık bir artış yaşandı.
5- İş cinayetlerinin yaşandığı şehirlerden İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Kastamonu, Çorum, Eskişehir, Ankara, Manisa, Denizli, Aydın, Gaziantep, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Elazığ… Önemli oranda artış söz konusu.”