İtalya-Fransa sınırını aşmaya çalışan küçük yaştaki mülteci çocukların fuhuşa zorlandığı Uluslararası yardım kuruluşu Save the Children tarafından rapor edildi. “Görünmez Küçük Köleler” adlı rapora göre çoğunlukla Afrika ülkelerinden gelen ve Avrupa ülkelerindeki yakınlarının yanına gitmek için İtalya-Fransa arasındaki Ventimiglia sınırını aşmaya çalışan refakatsiz çocuklar, bu yolculuk süresince hayatta kalabilmek için sekse zorlanıyor.

Raporda bu olgunun, “hayatta kalmak için yapılan seks” (survival sex) olarak anıldığı belirtiliyor.

Raporda, “İtalya-Fransa sınırındaki Ventimiglia’da reşit olmayan çocuklar sınırı geçebilmek için gereken parayı kazanmak için fuhuşa zorlanıyorlar” denildi.

Rapordaki bilgilere göre bu sınırı otomobillerle geçebilmek için kaçakçılara 50-150 euro arası ödeme yapılıyor.

18 yaş altı bu mülteci çocukların kalacak yer ve yemek karşılığı da seks yapmaya zorlandığı belirtildi.

Save the Children İtalya-Avrupa Programları Müdürü Raffaela Milano, bu çocukların çoğunlukla refakatçisiz genç kızlar olduğunu ve İtalya’ya ulaştıktan sonra diğer Avrupa ülkelerindeki akraba ya da tanıdıklarının yanına gitmeye çalıştıklarını söyledi. BBC Türkçe’deki habere göre, Milano yasal ve güvenli geçiş imkanlarına sahip olmamaları nedeniyle bu çocukların istismar gibi büyük risklere açık hale geldiğini vurguladı.

Rapora göre 2016 yılı içinde dünya genelinde “ağırlıkla iş ve cinsel amaçlı olarak kölelik koşullarında tutulan, satılan ya da istismar edilen” çocuk ve genç sayısının 10 milyona yakın olduğu hesaplanıyor. Bu sayı, bu koşullarda tutulan bütün kişilerin yüzde 25’ine denk geliyor.

Bu durumdaki her 10 kişiden 7’sini de kız çocukları ve kadınlar oluşturuyor.  (artigercek)