MARDİN – Nusaybin’in Omeryan bölgesindeki yangın, onlarca hektarlık ormanlık alanda büyük tahribata neden oldu. Leyla Yıldırım, köye gelen itfaiyeye neden yangına müdahale etmediklerini sorduklarında, “Evde olsaydı müdahale ederdik. Kırsal alana müdahale etmiyoruz” yanıtı aldıklarını kaydetti.
Mardin’in Nusaybin ilçesindeki Omeryan bölgesinde bulunan 2 mahallede 25 Temmuz tarihinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve sonrasında bölgede bulunan ormanlık alanda büyük bir yangın meydana gelmişti. Hiçbir müdahalede bulunulmayan yangının büyük bir bölümü bir gün sonra kendiliğinden sönmüş, bir kısmı ise köy sakinleri tarafından söndürülmüştü.
ÜZÜM BAĞLARI BÜYÜK ZARAR GÖRDÜ
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokrasi ve Emek Platformu ile Mezopotamya Ekoloji Platformu’ndan (MEP) bir heyetin dün incelemelerde bulunduğu bölgede meydana gelen yangından dolayı binlerce ağacın küle döndüğü gözlemlendi. Ormandaki canlıların da büyük zarar gördüğü yangından kaynaklı yurttaşlara ait üzüm bağları ve tarım arazilerinde ciddi zarar meydana geldiği görüldü.
‘BİRKAÇ KİŞİYLE MÜDAHALE ETTİK’
Bu ay içerisinde ikinci kez çıktığı öğrenilen yangından en büyük zararı da, Çalı (Çalê) mahallesine bağlı Pınarbaşı (Serêkaniyê) mezrasında bulunan yurttaşlar gördü. Hortumlar aracılığıyla evlerinin yanmasını önleyen yurttaşlardan Leyla Yıldırım, söz konusu yangın sırasında yaşadıklarını anlattı. Operasyonların sürdüğü günün öğlen vakitlerinde çıkan yangının rüzgarın etkisiyle kısa bir süre sonra evlerine kadar yaklaştığını belirten Yıldırım, mezrada bulunan birkaç kişiyle yangına müdahale ettiklerini aktardı.
‘HER YIL BU VAKİTLERDE ORMANLAR YAKILIYOR’
Yangın sırasında büyük bir korku yaşadıklarını söyleyen Yıldırım, arazilerinin büyük zarar gördüğünü ve özellikle ceviz ağaçlarının birçoğunun yandığını kaydetti. Dumandan dolayı yaşlı akrabalarının hastalandığını ve mezradaki hayvanların olumsuz etkilendiğini vurgulayan Yıldırım, “Bütün elektrik şalterlerini indirdik. Sadece evimizin içerisine sıçramasını önleyebildik. Her yıl aynı durum başımıza geliyor. Bu vakitlerde ormanlar yakılıyor” dedi.
‘İTFAİYE KIRSALA MÜDAHALE ETMİYORUZ DEDİ’ 
Yangın için birçok yere telefon açtıklarını; ancak bir sonuç elde edemediklerini ifade eden Yıldırım, şu bilgileri paylaştı: “Yangın sırasında buraya gelen itfaiye, yangına müdahale etmeden başka yere geçti. ‘Neden müdahale etmiyorsunuz?’ diye sorduğumuzda, ‘Yangın evde olsaydı müdahale ederdik. Kırsala müdahale etmiyoruz’ dediler.”     (MA)