ANKARA –  10 Ekim Ankara katliamı davasının yarın başlayıp, 3 gün sürecek karar duruşması öncesi 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği ile sendika ve meslek örgütleri ortak çağrıda bulundu. Yapılan açıklamada, “Katliamın tüm sorumluları yargılanana kadar ve hak ettikleri cezaları alana kadar bu dava sürecek” denildi.
10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK),  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB), 10 Ekim Ankara katliamının yarın başlayacak ve 3 gün sürecek karar duruşması öncesi ortak basın toplantısı düzenledi.
Dava duruşmasına katılım çağrısı yapılan Mimarlar Odası’nda gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda emek ve meslek örgütü ile siyasi parti temsilcileri de katılarak destek verdi.
“Ağıtlarımız, gözyaşlarımız, acılarımız ve öfkemizle yoğrulan adalet mücadelemiz hiç bitmeyecek” pankartının asıldığı salonda, kurumlar adına hazırlanan ortak basın metnini 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun okudu.
Coşgun, 103 kişinin hayatını kaybettiği ve 500’e yakın insanın yaralandığı katliamın açtığı yaraların hala geçmediğini ifade ederek sözlerine başladı.
‘SALDIRININ ARDINDAN BAŞBAKAN OYLARIMIZ YÜKSELİYOR DEDİ’
“Evet, acımız tarifsiz, hasretimiz derin. Öte yandan öfkemiz de büyük” diyen Coşgun, devamında şunları söyledi: “Çünkü 2012 yılından beri emniyet tarafında izlenen ve kimlikleri bilinen katiller, itiraf edildiği gibi ‘kendilerini patlatmadan’ yakalanmamıştır. Emniyet canlı bomba saldırısı istihbaratı nedeniyle polisin kendini korumasını istemiş, ancak bu istihbaratı mitingin tertip komitesinden, mitinge katılan on binlerden gizlemiştir. Pimi çekenler, polisin yol uygulamasına ara verdiği saatlerde Ankara’ya giren adı, sanı, eşkali bilinen kişilerdir.  Katliamın ardından yapılan cenaze törenleri, anma törenleri de hedef alınmış, acımız ve öfkemiz plastik mermilerle, gaz bombalarıyla, soruşturmalarla bastırılmak istenmiştir. Bizim acımız ve öfkemiz şiddetle bastırılmak istenirken, dönemin Başbakanı ‘saldırının ardından oylarımız yükseliyor’ diyerek, bu saldırıdan siyasi kazançla çıktıklarını ifade edebilmiştir.”
‘ADALET MÜCADELEMİZ HİÇ BİTMEYECEK’
Davanın bugüne kadar Sıhhiye Adliyesi’nde görüldüğünü, ancak karar duruşmasının Sincan’a taşınmasını manidar olduğuna vurgu yapan Coşgun, “Bu davayı savcılığın oldukça eksik ve kabul edilemez mütalaasındaki bu haliyle kapatmaya çalışanlar bilsinler ki, ağıtlarımız, gözyaşımız, acılarımız ve öfkemizle yoğrulan adalet mücadelemiz hiç bitmeyecek! Katliamın tüm sorumluları yargılanana kadar ve hak ettikleri cezaları alana kadar bu dava sürecek” dedi.
Ardından söz alan TTB, KESK, DİSK ve TMMOB temsilcileri de yarın görülecek duruşmaya katılım çağrısı yaptı.