DİYARBAKIR – Lice ve Kulp’un kırsal mahallerinde bombardıman sonucu çıkan orman yangınlarını yerinde inceleyen heyetten Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, yangınlara müdahalenin engellendiğini belirterek, “Hükümet yetkililerinin Kürt düşmanlığı üzerindeki yaklaşımında insanların hayatına kast edecek uygulamalar var” dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), 28 Temmuz’da Diyarbakır’ın Kulp, Hazro ve Lice ilçesinde askeri operasyonlar sonucunda meydana gelen orman yangınlarını yerinde incelemişti. Heyet, yapılan incelemeler ve orman yangınlarının meydana geldiği kırsal mahallelerde yurttaşlarla gerçekleştirilen görüşmelere dair HDP Diyarbakır İl binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya HDP Diyarbakır milletvekilleri Musa Farisoğulları, Dersim Dağ, Remziye Tosun, Saliha Aydeniz ve Semra Güzel, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, DTK Eşbaşkanlık Divanı üyeleri ile partililer katıldı. DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Naşide Toprak, orman yangınlarının her yıl sürekli hale geldiğini ve bunun bilinçli bir politika olduğunu söyledi.
‘KAZAN BOMBASI KULLANILDI’ İDDİASI
Ardından konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, Kulp ve Lice’de yaptıkları incelemeleri aktardı. Bölgenin birçok kentinde ve ilçesinde operasyonlarla beraber orman yangınlarının da baş gösterdiğine dikkat çeken Farisoğulları, “Dersim’den Amed’e kadar bombalamalar sonucu ciddi yangınlar çıkıyor. OHAL kaldırıldı denildi, fakat sadece ismen kaldırıldı. OHAL kaldırıldığı denildiği günden itibaren Kürt coğrafyasında yangınlar başladı. Evlerin insanların olduğu alana kadar yangın yayılıyor. Kulp ve Lice’ye gittik, incelemelerde bulunduk. Bombalamanın yapıldığı yerdeki orman yangına, sokağa çıkma yasağı olmasından dolayı köylüler de müdahale edememiş. Kulp’ta Eskar ve Dorşin bölgesinde çıkan yangının kendi kendine söndüğü belirtildi. Köylüler kazan bombasının atıldığını belirtti. Dönerken Lice’nin Kerwas ve Helhel köylerine gittik. Buradaki halk, sabah 04.00 civarında ciddi bombalamanın olduğunu belirtti. Yangın daha sonra geniş alana yayılmış. Köylüler çıkan yangına hemen müdahale edemedi, gidişimizle beraber halkımızla ilkel yöntemlerle yangını söndürmeye çalıştık. Tabi tehlike hala bitmiş değil” dedi.
‘HALKIMIZI YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ’
Farisoğulları, yıllarca denenmiş uygulamaların artık bir işe yaramadığını, devletin bu politikalardan vazgeçmesi gerektiğine vurgu yaptı. Farisoğulları, “Çabamız bu coğrafyada Türkiye genelinde bir çözüm geliştirilmesidir. Hükümet yetkililerinin Kürt düşmanlığı üzerindeki yaklaşımında insanların hayatına kast edecek uygulamalar var. Hükümet yetkililerine çağrıda bulunuyoruz. Bu halka, bu denli vahşi yaklaşım kabul edilemez. Bundan sonra girişimlerimiz de devam edecek. Halkımızı yalnız bırakmayacağız” şeklinde konuştu.  (MA)