Peçeyi yasaklama kararı alan Danimarka, düzenlemeyi bugün yürürlüğe koydu. Başkent Kopenhag’da protesto yürüyüşleri düzenlenmesi bekleniyor.

Danimarka hükümeti ülkenin ‘laik ve demokratik değerlerini korumak’ için peçe yasağı kararı aldı. Karar bugün yürürlüğe girdi. Bazı Müslüman gruplar ve yasağa karşı çıkan Danimarkalıların başkent Kopenhag’da protesto yürüyüşü düzenlemesi bekleniyor.

Danimarka, bugün yürürlüğe giren düzenlemeyle birlikte Avusturya, Fransa, Belçika ve Bulgaristan’ın ardından peçeyi yasaklayan beşinci Avrupa ülkesi oldu. Mayıs ayı sonunda 30’a karşı 75 oyla Danimarka Parlamentosu’nda kabul edilen yeni düzenlemeye göre, kamusal alanlarda peçe takanlara, suçun tekrarına bağlı olarak 100 ila 10,000 Danimarka Kronu (yaklaşık 160-1600 dolar) ceza verilecek. 5,7 milyon nüfusu bulunan ülkenin yarım milyonunun Müslüman olduğu tahmin ediliyor. 2017 verilerine göre Danimarka’da nüfusun yüzde 8,7’sini Batılı olmayan göçmenler oluşturuyor.

‘PEÇEMİ SADECE KENDİM İSTERSEM ÇIKARTIRIM’

Bugün düzenlenmesi planlanan gösteriye öncülük edecek “Kvinder I Dialog” (Kadın Diyaloğu) adlı girişim, peçeyi dini ve kültürel değerlerin bir ifadesi olarak görüyor. Reuters haber ajansına konuşan Sabina adlı 21 yaşındaki bir öğrenci, peçesiyle gösteriye katılarak yasağa meydan okuyacağını söyledi ve “Peçemi ancak ben istediğim için çıkarırım” dedi. Danimarka’da doğan Meryem adlı 20 yaşındaki Türkiye kökenli bir göçmen ise “Herkes, Danimarka’nın değerlerini tanımlamak istiyor. Eğitim görerek ve başka şeyler yaparak topluma entegre olmanız gerektiğine inanıyorum. Ama peçe takmak, Danimarka değerlerine entegre olmaya engel değil” diye konuştu. Ayah adlı 37 yaşındaki başka bir kadın da yasağın “nefreti meşru hale getirmekten başka bir işe yaramayacağını” söyledi. (BBC Türkçe)