ANKARA – HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “HDP parlamentoya girsin diye destek verenler hesap verecek” sözlerine tepki göstererek, “HDP’yi öfkenin odağına koyarak gündem değiştirilmeye çalışılıyor” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün AKP Kadın Kolları 5. Olağan Kongresi’nde sarf ettiği “HDP’nin parlamentoya girmesini destekleyenler hesap verecek” sözlerine yanıt verdi. Ajansımıza konuşan Bilgen, “Bu ne siyasetten ne de hukuken kabul edilecek bir yaklaşımdır” dedi.
‘KABUL EDİLMEYECEK YAKLAŞIMLARDIR’
HDP’nin 6 milyona yakın oy alan bir parti olduğunun altını çizen Bilgen, “İster yargılama süreçlerini ima ediyor olsun, isterse de siyasi korku yaymaya dönük bir yaklaşım olsun, bu ne siyaseten ne de hukuken kabul edilecek bir yaklaşımdır. Seçimlere giren ve 6 milyona yakın seçmenin oy verdiği bir partidir HDP. Elbette seçmen hangi beklentiyle HDP’ye destek veriyorsa, HDP de o doğrultuda çalışmalarını yürütecektir” diye konuştu.
‘YEREL SEÇİMLERE DÖNÜK ÖN HAMLEDİR’
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavrını önümüzdeki Kasım ayında yapılması iddia edilen yerel seçimlere dönük bir ön hamle olarak niteleyen Bilgen, şöyle devam etti: “Hem HDP ile birlikte hareket edebilecek çevrelere korku salmak hem de HDP’ye doğrudan doğruya oy verecek seçmenin tedirgin edecek yaklaşımlar sergilemektir. HDP doğru bildiği şeyleri hiçbir gerilimin ya da kamplaşmanın tarafı olmadan söyleyeme devam edecektir. HDP’nin 24 Haziran’da tüm engellemelere rağmen barajı aşmış olması bir oyunu bozmuştur. HDP’nin parlamentodaki varlığı bile ciddi bir rahatsızlık oluşturmaktadır.”
‘BU YÖNTEMLERLE SORUNLAR ORTADAN KALDIRILAMAZ’
Bilgen, şunları söyledi: “Başka sorunları örtmenin, özellikle de ekonomi ve dış politikadaki krizi örtmenin en tehlikeli yolu daha çok hedef şaşırtmak ve toplumun tepkisinin, öfkesinin odağına HDP’yi yerleştirmektir. Bu telafisi imkansız ilişkiler içerir. Öyle küçük hesaplarla bu yöntemlere başvuruldu daha önce. Ama bu ne sorunların çözümünü kolaylaştırdı ne de sorunları ortadan kaldırdı.” (MA)