ANKARA – Anakara Kadın Meclisi, Türk Telekom’a bağlı olduğu iddia edilen basketbol okulunda yaşanan çocuk istismarını okul yetkililerinin “istismar değil şaka”  açıklamasını, ” Şaka değil istismar” şeklinde protesto ederek sorumluların hakkında işlem başlatılmasını istedi.
Ankara Kadın Meclisi, Ankara’da Türk Telekom’a bağlı olduğu iddia edilen basketbol okulunun Şubat ayı kış kampında 10-14 yaş arası çocukların istismar edildiğinin ortaya çıkması üzerine basketbol okulunun merkez ofisi önünde protesto etti. İstismarın ortaya çıkması üzerine okul yetkililerin “istismar değil şaka” diyerek olayın üstünü örtmeye çalıştığını öne süren kadınlar ellerinde, “Şaka değil istismar” dövizlerini taşıdı.
Kadınlar adına açıklamayı yapan Rüya İnanır, olayın ortaya çıkması sonrası Türk Telekom’un isim hakkını geri aldığını belirterek, “Ancak okul başka bir isimle eğitime devam edeceğini açıkladı. Çocukların istismar edildiği bir okul eğitim çalışmalarına devam edemez” dedi.
‘ŞAKA DİYEREK İSTİSMARI ÖRTEMEZSİNİZ’
İnanır, devamında şunları söyledi: “Bir kez daha söyleyelim bu şaka değil istismardır. Şaka diyerek çocuk istismarının üstünün örtülmesine izin veremeyiz. Bu istismarın üstünü örtmek için ‘şaka’ olduğunu söyleyen okul sorumlusunun yaptığı açıklama itiraftır.”
‘SORUMLULAR HAKKINDA İŞLEM BAŞLATILMALI’
Okulun kapatılması gerektiğini ifade eden İnanır, “Okul sorumlusu, takım koçu ve yardımcısı hakkında derhal işlem başlatılmalıdır. Çocuklara eğitim veren tüm kurumlar, bakanlıklar ve tüm yetkililer tarafından denetlenmelidir. Çocuk Koruma Kanunu ve Çocuk Hizmetlerinde Koordinasyon Strateji Belgesi uygulanmalıdır” diye konuştu.
‘HUKUKİ SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’
Basketbol okulunda yaşanan bu istismarın hukuki sürecini takip edeceklerini belirten İnanır, “Sorumlular görevini yerine getirene kadar, hiçbir çocuk bir daha istismara uğramayana kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi.  (MA)