Birleşmiş Milletler eski Genel Sekreteri Kofi Annan hayatını kaybetti.

Kofi Annan (80) Türk ve Rum kesimleri halinde bölünmüş Kıbrıs Adası’nın bağımsız bir devlet olarak birleştirilmesini öneren Birleşmiş Milletler planının da isim babasıydı. Annan, Ruanda ve Bosna savaşlarında, soykırımları engellemekte etkisiz kalmakla suçlanıyordu.

KOFİ ANNAN KİMDİR?

Kofi Atta Annan, 1938 yılında Gana’da doğdu. 1997-2006 yılları arasında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Bu göreve getirilen ilk Afrikalı siyah olan Annan, İngilizce, Fransızca ve bir çok Afrika dilini akıcı şekilde konuşuyordu.

Üniversite eğitimini Gana, ABD, ve İsviçre’de yaptıktan sonra BM’de çalışmaya başladı. Bütün iş hayatı boyunca, Birleşmiş Milletler’in değişik branşlarında çalıştı. Genel Sekreter seçilmeden önce, Genel Sekreter Müsteşarlığı yapmaktaydı. 13 Aralık 1996’da Boutros Boutros-Ghali’den sonra Birleşmiş Milletler’in yedinci Genel Sekreteri olarak seçildi. 2001 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazandı. 10 yıllık bir hizmetten sonra Annan 1 Ocak 2007’de görevini Güney Koreli Ban Ki-moon’a devretti.

İsveçli Nane Maria Annan ile evli olan Annan’in bir önceki evliliğinden üç çocuğu bulunmaktadır.