DİYARBAKIR – Kurban Bayramı’na iki gün kala Diyarbakır kaldırımlarında tezgah açan işportacılar, iş yapamamaktan şikayetçi. İşportacılar, “Eskiden bayram öncesi bu cadde karıncalar gibi gidip gelen insanlarla doluydu, şimdi o günlerden eser yok” dedi.
Diyarbakır’ın en işlek yerlerinden biri olan Ofis semtindeki ana caddelerde bulunan kaldırımlarda tezgah kuran işportacılar, diğer bayramlara göre neredeyse hiç satış yapamıyor. Sabahın erken saatlerinde satacakları ürünleri tezgâhlara ve yere sererek gece geç saatlere kadar ellerindeki ürünleri satmaya çalışan işportacılar ekonomik krizden dert yanıyor.
HER ŞEY PAHALI
Ekonomik kriz nedeniyle fiyatların iki katına çıktığını söyleyen işportacı Şahin Kaya, “Türkiye içte barışı sağlayamamakla beraber Amerika gibi dış ülkelerle ekonomik savaşa gireceğine, bölgede üretim yapacak fabrikalar açsın. Biz de böyle bayramları ekonomik sıkıntılarla geçirmeyelim” dedi.
Ekonominin çöktüğünü belirten Kaya, daha önceden bir liraya aldıkları çorabı şimdi iki liraya aldıklarını belirterek, aldıkları çorabı da 3 liraya satmalarına rağmen alıcıların tezgahlarından alışveriş yapmadan gittiklerini söyledi. Tüm ürünlerin fiyatlarının yükseldiğini kaydeden Kaya, “Her şey pahalı olmuş yurttaşların cebinde para kalmamış. Biz Türkiye ve bölgemiz de çatışma istemiyoruz” dedi.
DÜKKANDA SATAMAYINCA SOKAĞI DENEDİ
Ekonomik kriz nedeniyle dükkanda satamadığı ayakkabıları işportacılık yaparak satmaya çalışan Şehmus Üşen, ayakkabı fiyatlarında yaşanan artıştan kaynaklı kimsenin ayakkabı alamaz duruma geldiğine dikkat çekti. Krizi gittikçe daha da derin hissettiklerini ifade eden Üşen, AKP’nin izlemiş olduğu ekonomi politikalara tepki gösterdi.
ESKİ BAYRAMLARDAN ESER YOK
Tezgahlardaki ürünleri borçla satın aldığını belirten Aziz Kaplan, “Umudumu bayrama bağlamıştım. Borçla aldığım ürünleri şimdi nasıl satacağımı kara kara düşünüyorum. Kimse bir şey alamıyor. Zengin zaten buralarda alışveriş yapmıyor. Yoksullar ise ellerindeki az olan parayı da harcamaktan korkuyor” diye konuştu. Krizin bayramı da vurduğunu ifade eden Kaplan, “Eskiden bayram öncesi bu cadde karıncalar gibi gidip gelen insanlarla doluydu; ama şimdi o günlerden eser yok” dedi.
‘İNSANLAR İHTİYAÇLARINI BİLE KARŞILAYAMIYOR’ 
Krizin bölgede daha yoğun hissedildiğini dile getiren Mehmet Kaya da, “Tüm iş kollarında ticaret çok kötü durumda. Bu durum halka da yansıyor. Çünkü kimse alışveriş yapmıyor. Diyarbakır’da insanlar mutlu değil, birçok kişi ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor” diyerek, yaşanan yoksulluğa dikkat çekti.   (MA)