Wall Street Journal gazetesine konuşan Beyaz Saray yetkilisi Türkiye’nin Brunson karşılığında taleplerde bulunduğunu söyledi.

Türkiye’de 2 yıl tutuklu kaldıktan sonra ev hapsine çıkarılan ABD’li rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması gerekçesiyle yaptırım uygulamaya başlayan ABD Başkanı Donald Trump’ın, Ankara’nın bu konudaki pazarlıklara Halkbank’ı karıştırmasına karşı çıktığına dair yeni bir iddia geldi. Wall Street Journal (WSJ) gazetesine konuşan Beyaz Saray’dan üst düzey bir yetkili, Ankara’dan, “Halkbank hakkındaki soruşturmayı düşürün, rahibi serbest bırakalım” teklifi geldiğini söyledi.

Buna göre teklif, ‘Brunson hakkındaki terör suçlamalarının düşürülmesi karşılığı ABD Hazine Bakanlığı’nın Halkbank’a getirdiği milyarlarca dolarlık cezanın geri çekilmesi’ talebini içeriyordu.

‘TÜRKİYE GERÇEK MÜTTEFİK DEĞİL’

Cumhuriyet’teki habere göre teklifin reddedildiğini aktaran Beyaz Saray’dan üst düzey bir yetkili, “Gerçek bir NATO müttefiki, zaten Brunson’ı tutuklamazdı” dedi. Trump ise yönetimi teklifi reddederek Türkiye’ye karşı yeni yaptırımların da önünü açtı. Ucu Türkiye’ye kadar uzanan İran’a yeni yaptırımlar getiren Trump’ın Türkiye ile ilgili son açıklamalarından birinde, “Masum bir adam olan rahip Brunson’ın serbest bırakılması için hiçbir şey ödemeyeceğiz, Türkiye’den kesintiye gideceğiz” demesi dikkat çekti. Öncesinde Trump, Türkiye’nin içişleri ve adalet bakanlarına yaptırım getirmesinin ardından Türkiye’den ithal edilen alüminyum ve çelik için de gümrük vergilerini ikiye katlamıştı.

WSJ’den önce İngiliz gazetesi Financial Times da pazarlığa dair haberinde, “Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, İran’ın yaptırımlarından kaçınmak için düzenlenen bir komplodaki rolü nedeniyle ABD’de mayıs ayında 32 ay hapis cezasına çarptırıldı. Devlet bankası olan Halkbank, ABD üzerinden İran petrol gelirlerine 1 milyar dolarlık para aklama suçlamasıyla karşı karşıya kaldı” hatırlatması yapmıştı. Halkbank konusunda olası cezaya ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Dış (Yabancı) Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) karar veriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve iktidar sözcüleri daha önce yaptıkları açıklamalarda, Brunson’ın pazarlık konusu yapılmadığını söylemişlerdi.