Almanya’da son dönemde Türkiye’deki ekonomik krizin Almanya’yı etkileyeceğine dair haberler, yorumlar yapılıyor. Etkilenme düzeyleri belki Almanya’dan ihraç edilen mallarla ilgili kısmi bir düşüştür yorumları da yapılıyor. Peki gerçek tam olarak nedir? Ona bakmak lazım.

Türkiye Ticaret Bakanlığı resmi internet sitesindeki duruma baktığımızda, yapılan bu yorumların hiç birinin gerçeği yansıtmadığını görmek gerek.

Türkiye’nin Almanya’ya ihracatı 2018’in ilk 6 ayında 8 milyar 231 milyon 279 bin ABD doları iken Almanya’yla ithalatı 11 milyar 181 milyon 604 bin ABD doları. Toplam dış ticaret hacmi ise 19 milyar 412 milyon 884 bin dolar ile tarihin en yüksek seviyesinde.

Bu ticaretin kazananı ise şüphesiz Almanya. 2005-2018 yılları arasında Almanya’nın Türkiye ile ticaretinden yıllık yaklaşık olarak 6 milyar 625 milyon 870 ABD doları kazandığını görüyoruz. O nedenle Türkiye’deki krizin Almanya’yı etkilediği ve Türkiye’ye yardım edilmesi gerektiği üzerinden yapılan haberlerin tamamı, Almanya’nın bu kazancını arttırmak için yaptığı politikaların sonucudur.

Türkiye’nin Almanya’dan ithal ettiği ürünlere de kısaca bakalım. Otomobil ve parçaları, ham-yarı işlenmiş-pudra altın, motorlu taşıtlar, ilaçlar, kimya sanayi ürünleri, elektronik ürünler vs.
Tüm bu kalemlerde ithalatın azalması, bunlara bağlı tüm ihracatı da azaltan ve aslında krizi daha da derinleştiren bir işlev görüyor olacak. O nedenle de bu kalemlerde ithalat azalışına gidilmesi krizi daha fazla derinleştireceğinden tercih edilmeyecek. Almanya’nın buradaki amacı Erdoğan’ı kurtarmak ve Erdoğan’ı kendilerine bağlı bir noktada tutmak. Erdoğan’ın kurumsallaştırdığı faşizm, inşa etmeye çalıştığı tek adam rejimi, yasaların askıya alınması, OHAL’in kalıcılaşması gibi birçok uygulama ise Almanya tarafından çok önemsenen birşey olmadığı görülüyor.

Nitekim, Avrupa Parlamentosu’nun Hristiyan Demokrat Partili Milletvekili ve dış politika uzmanı Elmar Brok, Eylül sonunda Erdoğan’ın gerçekleştireceği Almanya ziyaretini şu sözlerle savunmuştu:”Elleri kanlı çok başka devlet başkanlarına kırmızı halı sermişliğimiz var. Sadece demokratlarla muhatap olmak istersek Almanya kısa süre içinde dünya politikasında yapayalnız kalır.”

Almanya’nın Türkiye’deki krizden etkileneceği için Erdoğan’a yardım edilmesi gerektiği söyleminin ekonomiyle bir bağı yok.    ZÜLKÜF KURT  (yeniozgurpolitika)