Avrupa’nın birçok merkezinde 700. haftada Cumartesi Anneleri’ne destek amacıyla eylemler düzenleniyor. HDK-Avrupa, “25 Ağustos’ta 700. haftada Avrupa’da güçlü bir ses olalım. Gerçekleştireceğimiz zamandaş eylemlerimizle tek adam diktatörlüğüne karşı Cumartesi Anneleri’nin adalet mücadelesini büyütelim, güç verelim” diye çağrı yaptı.

Halkların Demokratik Kongresi-Avrupa (HDK-A) Kadın Meclisleri Girişimi, 700. haftada Cumartesi Anneleri’yle dayanışmaya çağırdı.

Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen, faili meçhullerde katledilenlerin ailelerinin İstanbul İstiklal Caddesi’nde bulunan Galatasaray Meydanı’nda sürdürdükleri mücadele 700’üncü haftasına giriyor. 25 Ağustos Cumartesi günü Galatasaray’da kitlesel eylem için hazırlıklar sürerken, aynı gün Avrupa’da da Cumartesi Anneleri’yle dayanışma eylemleri organize edilecek. HDK-A Kadın Meclisleri Girişimi yayınladığı çağrıyla herkesi Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde Cumartesi günü gerçekleştirilecek eylemlere katılmaya çağırdı.

Ölümlere barikat oldular

1995 yılında başlayan ve günümüze kadar devam eden bu mücadelenin, kışın soğuğuna yazın sıcağına aldırmadan, inatla, umutla, inançla ve özlemle devam eden onurlu bir direniş olduğunu belirten HDK-A Kadın Meclisleri Girişimi’nin mesajı şöyle: “İstanbul’un merkezinde, zulmün karanlığını ellerinde tuttukları kayıpların gülüşüyle aydınlatan Cumartesi Anneleri; Türkiye’nin en uzun adalet eylemiyle ‘ölümlere’ barikat oldu. Bu süre içinde 12 Eylül askeri faşist darbesiyle kaybedilen oğlu Cemil için ‘belki bir gün çıkagelir’ diye kapısını hep açık tutan Berfo Ana gibi anneler, Hasan Ocak’ın işkenceyle katledilmiş cansız bedeni bulunduğu için kendisini ‘şanslı’ hisseden baba Ocak gibi babalar, kanser olan Kiraz gibi eşler, sıkılı yumruğu hiç inmeyen Güzel ana gibi yoldaş analar yaşamlarını yitirdi.”

Kaybedenler kaybedecek

Plaza De Mayo Anneleri’nin mücadelesine de vurgu yapılan ve “Kaybedenler kaybedecek” ve “Cumartesi Anneleri yalnız değildir” denilen açıklama şu çağrıyla sona erdi: “Cumartesi Anneleri’nin çağrısında 25 Ağustos’ta 700. haftada Avrupa’da güçlü bir ses olalım. Gerçekleştireceğimiz zamandaş eylemlerimizle tek adam diktatörlüğüne karşı Cumartesi Anneleri’nin adalet mücadelesini büyütelim, güç verelim.”

(yeniozgurpolitika)