MUŞ – Koçer Özdal’ın taziyesinin kurulduğu Boylu köyüne alınmayan HDP heyeti adına açıklama yapan Meclis Başkanvekili Mithat Sancar, “Buradaki uygulamalar bir çevreye veya bireylere yönelik değildir. İnsani ve vicdani tepki gösterilmemesi halinde Türkiye’nin tamamına ulaşacaktır” dedi.
Cezaevinde yakalandığı hastalık nedeniyle kaldırıldığı Ankara Numune Hastanesi’nde elleri ve ayakları kelepçeli bir şekilde yaşamını yitiren Koçer Özdal’ın taziyesine gitmek isteyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyetinin Muş’un Varto ilçesine bağlı Boylu (Kêrs) köyüne gitmesine izin verilmemesi yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi. Heyet adına açıklamayı yapan HDP Meclis Başkanvekili Mithat Sancar, Valiliğin yasak kararına bilinçli olarak gelecekleri gün aldığını söyledi.
‘TEPKİ GÖSTERİLMEZSE HUKUKSUZLUK ÜLKENİN BÜTÜNÜNE YAYILIR’
Valilik kararının ziyaretlerini engelleme kararı olduğunu ifade eden Sancar, “Şuan köylüler köye girip çıkabiliyor ve hiçbir operasyon sesi duyulmuyor. Bölge bu kadar gün yasaklanmamışken yasağın bizim geleceğimiz döneme denk getirilmesi bilinçli bir engellemedir. Koçer Özdal uzun süre hasta olarak kaldı ve tedavisi engellendi. Tedavisinin zamanında yapılması sağlanmadı ve bunun bilinçli yapılmadığını düşünüyoruz. Koçer Özdal hastalığının son aşamasında hastaneye kaldırıldı ama o ağır şartlara, yaşının ileri olmasına rağmen ranzaya ellerinden ve ayaklarından zincirle bağlanarak tedavi edildi. Bu yaşananları insanlık dışı uygulamalar olarak anlattık ama bir sonuç elde edemedik.
Hükümlülük süreci ölüm cezasına benzer bir sürece evirildi. Hastanedeki uygulama da insanlık onuruna aykırı bir şekilde gerçekleşti. Bizler de tüm bunlara tepki göstermek için buraya geldik. Amacımız hem insani görevimizi yerine getirmek, hem de baştan beri süren insanlık dışı uygulamaları tepkimizi göstermek ve kamuoyuna duyurmaktı. Maalesef tüm girişimlerimize rağmen köye alınmadık. Muş Valisine ulaşmaya çalıştık ama bir dönüş olmadı. İçişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerine ulaşmaya çalıştık ama onlardan da bir cevap alamadık. Herkes bilmeli ki buradaki uygulamalar bir çevreye veya bireylere yönelik değildir. İnsani ve vicdani tepki gösterilmemesi halinde Türkiye’nin tamamına ulaşacaktır. Bir yerde bir haksızlık, hukuksuzluk ve insanlık dışı bir muamele varsa sadece o yerle sınırlı kalmaz kısa sürede ülkenin bütününe de yayılır. Bunu sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü dönemde çok iyi gördük” diye konuştu.
‘EN İNSANİ DAYANIŞMA İMKANLARI KISITLANDI’
Bu tür baskı ve yasaklara insani ve vicdani tepkinin geciktirilmeden gösterilmesi gerektiğini söyleyen Sancar, Cumartesi Annelerine yönelik önce saldırı, sonra yasaklamanın yeni dönemin açık bir işareti olduğunu söyledi.  Sancar, “Köye gidişimiz fiziksel engellemeden çok, insanların seyahat, taziye ve en insani dayanışma imkanlarının kısıtlanmasıdır. Bunu kabul etmiyor ve etmeyeceğiz. Bu durum insanlık onuruna aykırıdır. Herkes bilsin ki yasaklara teslim olmayacağız” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Heyet açıklamanın ardından Varto ilçesinde esnaf ziyareti gerçekleştirdi.   (MA)