İSTANBUL – Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda 2 Eylül’de yapılmak istenen 1 Eylül Dünya Barış Günü Mitingi’ne, İstanbul Valiliği’nden izin çıktı. HDP’li milletvekilleri de düzenledikleri yaptıkları çağrıyla tüm barış savunucularını mitinge davet etti.
1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla İstanbul Bakırköy’de düzenlenmek istenen mitinge izin çıktı. Yapılmak istenen miting için HDK, HDP, EMEP, DİSK, KESK ve İnsan Hakları Derneği (İHD) gibi çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü, sendika ve dernek tarafından İstanbul Valiliği’ne geçtiğimiz günlerde başvuruda bulunulmuştu. Yapılan başvuru doğrultusunda Valilik’ten mitinge izin çıktı.
2 Eylül saat 15.00’da Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda gerçekleştirilecek mitinge dair Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Serpil Kemalbay, Murat Çepni, Züleyha Gülüm, Ömer Faruk Gergerlioğlu ile HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir ve Miting Tertip Komitesi Başkanı Yusuf Gülen basın toplantısı düzenledi. HDP İl Örgütü binasındaki düzenlenen toplantıda salona “Barıştan özgürlükten demokrasiden vazgeçmeyiz” pankartı asıldığı görüldü.
‘ZULÜM KARŞISINDA BÜYÜK BİR DİRENİŞ VAR’
Açıklamayı yapan HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, tüm dünyada ve Türkiye’de milyonlarca emekçinin açlığı, yoksulluğu ve göçünün kader olarak görüldüğü bir dönemde olduklarını dile getirdi.Çepni, “Bunun karşısında milyonlarca insanımız eşitlik, adalet, özgürlük ve barış mücadelesi yürütüyor. Biz de 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle birçok alanda insanlarımız başta barış olmak üzere eşitlik, adalet ve özgürlük taleplerini dile getirecekler” dedi.
Tüm dünyada küresel kapitalizmin içinde bulunduğu ekonomik krize çare olarak işçi sınıfına savaş siyasetini dayattığının altını çizen Çepni, bu savaş siyasetinin bir taraftan ırkçı, milliyetçi propagandayla örtülürken, bir taraftan da büyük bir yıkımın devreye sokulduğunu söyledi.
Bunun en büyük örneğinin ise, Ortadoğu coğrafyası olduğunu vurgulayan Çepni, “Suriye, Türkiye, Filistin’de büyük bir acı coğrafyasına dönüşmüş durumda. Bölge gericiliği, faşizmi emperyalizm ile işbirliği içinde halklarımıza, emekçilere başta da Kürt halkı olmak üzere kendi kaderlerini tayin etme, kendi demokratik yaşantısını kurma konusundaki iradesine saldırılar yapılarak zülüm, açlık ve sefaleti reva görüyor. Bunun karşısında da büyük bir direniş ve özgürlük mücadelesi direniyor. Halklarımız bu özgürlük mücadelesini kuşkusuz büyük bir fedakarlıkla ve bedel ödeyerek yürütüyor” diye konuştu.
‘BARIŞ, EŞİTLİK VE ÖZGÜRLÜK İÇİN 1 EYLÜL ETKİNLİKLERİNE’
1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle bu mücadelelerin sesi, soluğu olacaklarını dile getiren Çepni, İstanbul’da 2 Eylül Pazar Günü saat 15.00’da Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir araya gelerek taleplerini haykıracaklarını söyledi. Çepni, eşitlik, barış ve özgürlük mücadelesinden yana olan herkesi 1 Eylül etkinliklerine davet etti.
Açıklamanın ardından HDP milletvekilleri Taksim İstiklal Caddesinde bildiri dağıtarak yurttaşları mitinge davet etti.   (MA)