Merkel hükümeti, Erdoğan rejiminin bir şubesi gibi çalışan Türk Diyanet kurumuna bağlı DİTİB’e verdiği para desteğine sona erdiriyor. Merkel’in partisi CDU’dan “Milliyetçilik yapan ve Türk hükümeti için ajanlık yapan partnerimiz olamaz” açıklaması geldi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB), Erdoğan rejimin bir şubesi gibi çalıştığı herkesçe bilinmesine ve geçtiğimiz yıl açılan soruşturmalara rağmen Angela Merkel’in başbakanlığındaki Federal Hükümet bu kurumla ilişkisini kesmemişti. Hem muhalefet partileri hem de Alman kamuoyundan gelen tepkilerin ardından Berlin yönetiminin 2018 ve 2019 yılı bütçelerine DİTİB’e yardımı almadığı öğrenildi.

Türk hükümetine ajanlık yapılıyor
Bild gazetesinin dünkü sayısına konuşan hükümet partisi Hristiyan Demokrat (CDU) Milletvekili Christoph de Vries, yardımların DİTİB’in faaliyetlerinden dolayı kesildiğini söyledi.

Federal Hükümet’in aldığı bu kararı desteklediklerini belirten CDU’lu Parlamenter “Milliyetçilik yapan, Hristiyanlara, Yahudilere ve dindar olmayanlara yönelik nefreti yayanlara, Türk hükümetinin istediği doğrultusunda ajanlık faaliyetinde bulunanlar partnerimiz olamaz” diye konuştu.

Federal Hükümet’e bağlı değişik bakanlıklar, Müslümanların uyum sürecini desteklemek ve dini hizmetleri adı altında uzun yıllardır DİTİB’e para aktarıyordu. Ancak DİTİB bu paraları camilerde Türk ırkçılığını aşılamak ve son yıllarda ise Erdoğan’ın propagandasının yapılması için kullanıyordu.

5 milyon euro verilmiş
Bild gazetesinin hükümete yakın kaynaklardan aldığı bilgilere göre DİTİB’e 2014-2017 yılları arasında toplam 5 milyon 983 bin 429 Euro yardımı verildi. Türk devletinin bu kurumuna sadece 2016’da 3 milyon 821 bin euro, 2017’de ise 1 milyon 306 euro para akıtılması dikkat çekti.

Sözde ‘uyum projeleri’
Almanya’daki 900’e yakın camisiyle Türk Diyanet kurumuna bağlı çalışan DİTİB’e verilen son yıllarda yapılan uyarılara rağmen kesilmiyordu. DİTİB bu paralarla sözde “uyum projeleri” yürüttüğünü öne sürürken, DİTİB’in camii, dernek ve okullarda nasıl bir faaliyette bulunduğu konusu uzun bir süredir Alman kamuoyu ve medyasının gündemindeydi.

Erdoğan rejimi ile Merkel Hükümeti’nin arasının kötü olduğu 2017 yılı başında DİTİB’li imamların nasıl camilerde vaaz adı altında Erdoğan propagandası yaptığı ve din derslerinde çocukları nasıl ispiyonculuğa zorladığı belgeleriyle yayınlanmıştı.  ANF/BERLİN