Düşünce kuruluşu ICG’nin Ortadoğu Direktörü Joost Hiltermann, Rusya’nın İdlib’e kapsamlı askeri operasyon tehdidiyle, Türkiye’yi Suriye rejimiyle masaya oturmaya zorladığını söyledi.
Uluslararası Kriz Grubu’nun (ICG) Ortadoğu Programı Direktörü Joost Hiltermann, Rusya’nın İdlib’e kapsamlı askeri operasyon tehdidiyle, Türkiye’yi Esad ile masaya oturmaya zorladığını söyledi. “Erdoğan Esad’ı devirme iddiasını kaybetti” diyen Hiltermann, Türkiye’nin İdlib’teki “radikal ve cihatçı” gruplar nedeniyle de güvenlik tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu aktardı.
DW Türkçe’ye konuşan Hiltermann, Rusya, Esad rejiminin Suriye topraklarının tamamında kontrolü sağlamasını istediğini ve sıranın muhaliflerin elinde kalan tek bölge olarak İdlib’e geldiğini belirtti.
‘RUSYA BİR TÜR OTONOM KÜRT BÖLGESİNDEN RAHATSIZ DEĞİL’
PYD’nin Suriye’nin geleceği noktasındaki rolüne de değinen Hiltermann, “Rejim olumlu bakmasa da Rusya bir tür otonom Kürt bölgesinden rahatsız değil… Ve PYD de şimdi Şam ile müzakerelere başlıyor. PKK ile geçmişte görüşmüş olsa da ve aslında yeniden Türkiye ile PKK arasında bir görüşme sürecinin başlaması ihtimali olsa da, tamamıyla MHP’ye bağımlı olan Erdoğan’ın bunu yapması çok mümkün görünmüyor.” diye konuştu.