DİYARBAKIR – 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla “Barış hemen şimdi” sloganıyla Diyarbakır’da düzenlenen miting, bölgenin tüm kentlerinden barış talebiyle İstasyon Meydanı’na onbinlerin akın etmesiyle başladı.
Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla “Barış hemen şimdi” şiarıyla düzenlenen miting, İstasyon Meydanı’nda başladı. Platforma “Barış tecrit edilemez” yazılı dev pankart, miting alanına ise Kurmanci, Kurmancki ve Türkçe “Faşizm kaybedecek, özgürlük kazanacak”, “Zulme hayır, barış”, “Bijî 1’ê Îlonê”, “Yeter artık doğa, kent ve çevre ile barış”, “Ölüme karşı yaşam” ve “Kardeşliğin dünyasını emekle ve mücadeleyle kuracağız” yazılı pankartlar asıldı. Miting alanı Hakların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) flamalarıyla süslendi.
ONBİNLER AKIYOR 
Bölgenin tüm kentlerinden onbinlerce kişi, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde ağırlaştırılan tecride son verilmesi, ülkede yaşanan çatışmalı ortamın son bularak barış ortamına evrilmesi, çocuk ve gençlerin ölmemesi, hasta tutukluların serbest bırakılması ve bölgede devam eden orman yangınlarının durdurulması talebiyle İstasyon Meydanı’na akın ediyor. Sur, Bağlar ve Ofis olmak üzere üç ayrı koldan miting alanına yapılan girişler, polis kontrolleri ardından sağlandı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir, HDP’nin bölge milletvekilleri, siyasi partiler yöneticileri miting alanına zafer işaretleriyle giriş yaptı. Ayrıca sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve sendika temsilcileri miting alanını doldurmaya başladı.
‘İNSANLIK SUÇUNU KABUL ETMEYECEĞİZ’
Miting alanını dolduran onbinler, çalınan şarkılar eşliğinde halaylar çekerek, Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek amacıyla “Bijî Serok Apo” sloganları attı. Miting, özgürlük ve demokrasi şehitleri anısına “Çerxa Şoreşê” marşı eşliğinde yapılan saygı duruşu ile başladı.
Miting Tertip Komitesi Başkanı Erkan Erenci, yaptığı açılış konuşmasında, Kürt halkının özgürlük mücadelesini kararlı bir şekilde sürdürdüğünü ifade ederek, onurlu bir yaşam için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde ağırlaştırılan tecridin Türkiye toplumuna uygulandığını ifade ederek, “İnsanlık suçu olan tecridi kabul etmeyeceğiz. Tüm bunlara rağmen özgürlük mücadelemizi sürdürerek, tecridi kıracağız. Tüm halkların 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutluyorum” dedi.
BARIŞ ANNELERİ HALKI SELAMLAYACAK
Mitingde, DTK Eşbaşkanı Bedran Öztürk, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Özgür Kadın Hareketi/Tevgera Jinen Azad (TJA) Aktivisti Ayşe Gökkan’ın konuşması yapması bekleniyor.
Ayrıca Barış Anneleri platformdan halkı selamlayacak ve miting sanatçı Ali Geçimli sahne almasıyla sona erecek.    (MA)