Rus Hava Kuvvetleri 22 gün sonra hava saldırısı düzenledi.

Rus Hava Kuvvetleri, İdlib vilayeti sınırları içindeki 20’den fazla bölgeye hava saldırısı düzenledi. Saldırılar 22 günlük aranın ardından gerçekleşti.

Dijital bilgilendirme platformu Syria Live UA Map, saldırının İdlib’e bağlı Cisr Eş Şuğur ilçesinin kırsalında gerçekleştirildiği bilgisini geçti. Uçaklar, Suriye ordusunun hazırlık olarak iki haftadır top atışları ile vurduğu cihatçı noktaları hedef aldı.

Rus güçleri Cisr Eş Şuğur ilçe merkezinin kuzeyindeki Canudiye köyüne de iki hava saldırısı düzenledi. Bölgedeki kaynakların aktardığı bilgilere göre Gab Ovası’nda Sirmaniye, Zeyzun ve Cadraya köyleri arasında yer alan bölgeye 10’dan fazla bomba atıldı.

Rus uçakları Cisr Eş Şuğur ve Marat El Numan üzerinde uçuş yapmaya devam ediyor.

’20’DEN FAZLA BÖLGE VURULDU’

Suriyeli muhalifler, Şam yönetiminin kalesi konumundaki Lazkiye’de bulunan Hımeymim Hava Üssü’nden havalanan üç Rus savaş uçağının 20’den fazla bölgeyi vurduğunu duyurdu.

HEYET TAHRİR ŞAM’DAN AÇIKLAMA

Öte yandan, El Kaide bağlantılı El Nusra’nın yerine kurulan cihatçı Heyet Tahrir Şam örgütünden yapılan açıklamada “Cisr Eş Şuğur’da iki nokta Rus uçakları tarafından vuruldu” dendi.

‘BÖLGEDE UYGUR VE ÇEÇEN CİHATÇILARLA KAİDECİLER VAR’

Gazeteci Hasan Sivri, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Bu noktada özellikle Uygur cihatçılar, Çeçenler ve diğer Kaideciler var. Yani Rusya ve Çin’in hedefindeki ana cihatçı unsurlar” dedi.

‘CİHATÇILAR KARŞI SALDIRI EMRİ VERDİ’ İDDİASI

Hasan Sivri Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Rusların hava saldırılarına karşılık mezhepçi Ulusal Kurtuluş Cephesi adlı örgütün Telegram sayfasından, tüm örgütlere, Suriye Ordusunun noktalarının ve Alevi köylerinin vurulması çağrısı yapıldı” dedi.

 

Cisr Eş Şuğur, İdlib kent merkezinin 31 kilometre güney batısında yer alıyor.

İLGİLİ HABER: TRUMP’DAN ESAD VE MÜTTEFİKLERİNE İDLİB UYARISI

MÜZAKERELER SÜRÜYORDU

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, geçen hafta yaptığı açıklamada “Rusya ordusunun İdlib’deki silahlı grupların liderleriyle barış anlaşması için görüşme yaptıklarını” açıklamıştı. Şoygu, bu görüşmelerin Suriye’nin Doğu Guta ve Dera gibi bölgelerindeki anlaşmalara benzer bir barışçıl sonuç almayı amaçladığını söylemişti.

TRUMP: İNSANLIK TRAJEDİSİNE İZİN VERMEYİN

ABD Başkanı Donald Trump Suriye ve müttefikleri Rusya ile İran’ı dün attığı bir tweetle uyarmıştı Amerikalı lider, Şam yönetiminden İdlib’e “düşünmeden” saldırmamasını istemişti. Moskova ve Tahran yönetimlerini de uyaran Trump, insanlık trajedisi yaşanmasına izin verilmemesi gerektiğini belirtmişti.

ABD Başkanı paylaşımında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Suriye Başkanı Beşşar Esad İdlib şehrine düşünmeden saldırmamalı. Ruslar ve İranlılar bu muhtemel insanlık trajedisinde yer alarak derin bir insani hata yaparlar. Yüzbinlerce insan ölebilir. Bunun olmasına müsaade etmeyin.”

RUSYA’DAN DONANMA SEVKİYATI

İdlib operasyonuna Rusya Hava Kuvvetleri’nin bombardımanla destek vermesine kesin gözüyle bakılıyordu. Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri, Rusya’nın Akdeniz’de şu anda 9 savaş gemisiyle 2 denizaltına sahip olduğunu söylemişti. Bakanlık yetkilileri, Rusya’nın ilerleyen günlerde Akdeniz’e daha fazla gemi göndermeyi planladığını ifade ederken “Kalibar” füzeleriyle donatılmış 3 savaş gemisinin Şam rejiminin operasyon başlatması beklenen İdlib harekatına destek vereceği iddia edilmişti.

Vurucu güç olarak tanımlanan Rus filosunda kruvazör Marşal Ustinov, büyük mayın gemisi Severomorsk, firkateyn Admiral Grigoreviç, devriye gemisi Pıtliviy, Admiral Essen ve Admiral Makarov, güdümlü füze gemisi Grad Sviyajsk, Veliki Ustyug ve Vişniy Voloçok da bulunuyor. Bölgedeki savaş gemilerine ayrıca iki denizaltı “Velikiy Novgorod” ile “Kolpino” destek veriyor. Önümüzdeki günlerde 3 savaş gemisinin daha Akdeniz’e inerek Suriye kıyılarındaki savaş gemisi sayısının 12’yi bulacağı belirtildi.

‘ABD HER AN VURABİLİR’ İDDİASI

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Sözcüsü İgor Konaşenkov geçen hafta yaptığı açıklamada, Akdeniz’deki ABD gemilerinin Suriye’yi her an vurabileceğini söylemişti. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov basına yaptığı bir açıklamada ABD’nin Akdeniz’deki gemilerinde çok sayıda Tomahawk tipi füze taşıdığını ve bu füzeler ile her an Suriye’yi vurabileceğini iddia etmişti.   (artigercek)