Yayıncı Ragıp Zarakolu hakkında 2011 yılında DBP Siyaset Akademisi’nde yaptığı bir konuşma nedeniyle açılan dava kapsamında kırmızı bülten çıkarıldı.

Belge Yayınevi sahibi olan yayıncı Ragıp Zarakolu hakkında 2011 yılında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Siyaset Akademisi’nde yaptığı bir konuşma nedeniyle “örgüte yardım ve yataklık” iddiasıyla İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada kırmızı bülten çıkarıldı. Dava kapsamında Ekim 2011’de tutuklanıp cezaevine konulan Zarakolu, Nisan 2012’de serbest bırakılmıştı.
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan  Özgür Gündem gazetesinin yönetici ve yazarlarına yönelik açılan davaya bakan mahkeme heyeti, 4 Haziran’da görülen son duruşmada yazar Zarakolu hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasına karar vermişti.
2013 yılından beri İsviçre’de yaşayan Zarakolu, yazarı olduğu Evrensel Gazetesi’ne konuya dair verdiği demeçte, hakkında 6 yıl sonra çıkarılan kırmızı bülten ile iadesinin talep edilmesine tepki gösterdi.
Türkiye’nin iade talebini “taciz” olarak nitelendiren Zarakolu, “Anlaşılan insan haklarına, azınlık haklarına , ifade özgürlüğüne sahip çıkmaya devam etmem, barışı savunmam, düşüncelerimi açıklamam ve yazılarım yine birilerini rahatsız etti. Rahatsız olsunlar. Yola devam!” dedi.
Zarakolu, kamuoyuna da “Gelecek duruşmam 28 Eylül tarihinde yapılacak. Bu duruşmadan önce bu kararın kaldırılması için kampanya yürütmek önem taşıyor. Göstereceğiniz duyarlılığa şimdiden teşekkürler” sözleriyle çağrıda bulundu.
Zarakolu’nun avukatı Sennur Bayboğa, mahkemenin yanlış iş yaptığını dile getirerek, “Ragıp’ın adresini bildirmiştim ve kabul etmişti talebimi mahkeme. Sonra ‘yasa buna uygun değil, diye düşünüyoruz’ dedi. Özgür Gündem Ana Davası’nda Ragıp için müebbet isteniyor; ama buy dava için istinat mahkemesine yaptığım talebim kabul oldu. Bir üst mahkemeye itiraz ettim. Ancak; UYAP’ta itirazımın sonucunu göremiyorum. Üst mahkemenin yakalama kararını kaldırabileceğini düşünüyorum. Çünkü hukuksuz bir karar. Yurt dışı adresi orada var. Zaten Ragıp, KCK Ana Davası’ndan vareste tutulmuştu değerlendirmesinde bulundu.  (MA)