İdlib operasyonu konusunda, başta AKP olmak üzere bütün taraflara yıkımı derinleştirecek girişimlerden vazgeçme çağrısı yapan HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, “İdlib’de yaklaşan savaşın bedelini siviller ödememelidir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, olası İdlib operasyonuna dair yazılı açıklama yaptı. HDP Basın Bürosu tarafından paylaşılan açıklamada, ” Suriye’yi yeniden yaşanılabilir ve toplumsal barışı sürdürülebilir kılmak adına uluslararası güçlerin, yapıcı bir tutum içinde olması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz İdlib’de yaklaşan savaşın bedelini siviller ödememelidir” denildi.

Açıklamada, Suriye’de 2011’den beri sivillerin büyük zarar gördüğüne dikkat çekilerek, “Son aylarda Esad Rejimi’nin İdlib çevresinde artırdığı askeri yığınak, bölgenin son yıllardaki en şiddetli çatışmalara sahne olacağına işaret ediyor. BM raporlarına göre, bugüne kadar 400 bine yakın insanın öldüğü Suriye İç Savaşı’nda en büyük zararı sivil halk görmüştür. Bu büyük kayıplar konusunda hiçbir tarafın sorumluluk üstlenmediği görülüyor. Ne yazık ki, İdlib’te de sivillerin güvenli bölgelere tahliye edilmesi konusunda şimdiye kadar hiçbir tarafın yeterli çabayı harcamadığı anlaşılıyor” denildi.

‘Sivillerin hayatları tehdit ediyor’

HDP olarak, sivillerin güvenliğinin öncelikli olduğunu vurgulayan Buldan ve Temelli, başta BM olmak üzere tüm tarafların bu meseleye hassasiyetle yaklaşmaları gerektiği üzerinde durdu. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Suriye İç Savaşı, yabancı güçlerin etkisi ve baskısı olmaksızın yerel tüm tarafların katılımıyla sona erebilir. Demokratik ve çoğulcu bir Suriye’nin yeniden inşa edilmesi için başta BM olmak üzere uluslararası toplumun, barışın sürdürülebilirliği temelinde üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerekiyor. Ancak tüm tarafların İdlib üzerinden yaptıkları gerilimi yükselten açıklamalar ve bu yönde sergiledikleri tutumlar, özellikle sivillerin hayatlarını tehdit ediyor.”

‘Suriyeliler evlerine güven ve barış içinde dönmeli’ 

Buldan ve Temelli, yine sivillerin bölgeden tahliye edilmesi için bağımsız bir gözlem gücünün devreye girmesi ve tarafların diplomatik yöntemlere odaklanmasının aciliyetine de işaret etti. Eş Genel Başkanlar bu noktada HDP olarak, Suriye halklarının yeni sınırlar içerisine hapsedilmesi yerine, gerçek anlamda birleştirici, demokratik ve özerkliği esas alan bir anayasa temelinde yeniden inşa edilmesini desteklediklerini bu vesileyle bir kez daha vurgulandıklarını kaydetti.  Buldan ve Temelli, “Yerlerinden edilen Suriyelilerin evlerine güven ve barış içinde döneceği koşulların sağlanması yönünde atılacak her adımı destekliyoruz” dedi.

BM’ye çağrı

Açıklamanın devamında, başta AKP olmak üzere bütün tarafları uzak coğrafyalardan Suriye içlerine yabancı savaşçıların transferi ve lojistik destek sağlanması yoluyla yıkımı derinleştirecek girişimlerden vazgeçme çağrısında bulunan Buldan ve Temelli, yine Birleşmiş Milletlerden (BM) AKP’nin Afrin, Bab, Azaz ve Cerablus’un da aralarında bulunduğu Suriye topraklarında sebep olduğu yerinden edilmeler, kentlerin talanı ve sivillere yönelik katliamlar gibi savaş suçlarının vakit geçirilmeden soruşturulmasını talep etti.

HABER MERKEZİ