TAHRAN – Tahran Zirvesi kameralar karşısında gerçekleşti. İdlib için defalarca söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan “ateşkes” önerisi getirdi ancak zirvede kabul görmedi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Tahran Zirvesi’nde “ateşkes” tartışması yaşandı.
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin zirvenin sonucuna dair 12 maddelik Tahran Zirvesi Sonuç Bildirgesi’ni onaya sunması ardından Erdoğan tarafından itiraz geldi. Erdoğan, sonuç bildirgesinin 3’üncü maddeye “ateşkes” ibaresinin konulması, Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) gibi gruplara silah bırakma çağrısının zirveden yapılmasını istedi.
Defalarca söz alan Erdoğan, “Burada ateşkes ifadesi yer alacak olursa yapılacak açıklamada çok daha isabetli olacaktır. 3. maddeyi güçlendirir. 3. madde çok diplomatik… Hepsi için ‘Silahı bırakın’ çağrısını zirveden yapmış olalım” ifadelerini kullandı.
Erdoğan’ı genel olarak haklı bulduğunu vurgulayan Putin ise, “ateşkes” önerisine itiraz etti. Putin, maddelerin muğlak olabileceğini ancak gerçekçi olduğunu söyledi   (MA)