Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, bu hafta hakim karşısına çıkacak olan tutuklu kadın gazetecilerle dayanışmak üzere, “Hakikatin arayışcısı kadın arkadaşlarımızla yan yana durmanın tam zamanı” çağrısı yaptı.
Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, bu hafta hakim karşısına çıkacak olan tutuklu kadın gazetecilerin duruşmasına çağrı yapmak üzere yazılı açıklama yaptı.
“Gazetecilik  Yargılanıyor” başlığıyla yapılan açıklamada, şunlar belirtildi: “Dünyanın her yerinde baskı rejimleri, toplum nazarında meşruluk kazanmak  ve  sistemlerini kalıcı hale getirmek için ilk olarak basını hedef haline getirmektedir. Tek elden yayın yapan, biat eden kendi basınını yaratan rejimler karşısında; muhalif, her koşulda toplumun yanında, ötekilerin sesi olmaya çalışan özgür basın da  tutuklama, yasak ve engellemelerle sindirilmeye çalışılmıştır. Maalesef bizler, Türkiye’de bu duruma çok uzun yıllardan beri tanık olmaktayız.”
‘KADIN GAZETECİLER SUSTURULMAK İSTENİYOR’ 
Uluslararası meslek örgütlerinin verilerine göre; Türkiye’de en az 183 basın emekçisinin cezaevinde, onlarcasının tutuksuz yargılandığını belirten platform, “İktidarın, basını dönüştürme ve susturma operasyonlarında ortaya çıkan toz duman arasında özellikle dikkat çekilmesi gereken bir nokta daha var ki o da kadın gazetecilerdir. Gerçeklerin açığa çıkmasını istemeyen ve basını susturmak isteyenler,  genelde gazetecileri hedef alırken, özelde de kadın gazetecileri hedef alarak susturmak istemiş, susturamadığı gazetecileri  hedef göstererek, özel bir nefret ve baskı  politikası geliştirmiştir. Bu nefret ve baskı politikasının en önemli kanıtı, bu hafta İstanbul ve Muş’ta görülecek kadın gazetecilerin davalarıdır.”
‘YAN YANA DURMANIN TAM ZAMANI’ 
Bu hafta görülecek kadın gazetecilerin davalarına, başta kadın gazeteciler olmak üzere basın örgütlerini, kadın hareketlerini ve  tüm demokratik çevreleri  davalara katılarak basın özgürlüğünü savunmaya çağıran platform, “Kadın aklıyla çıktığımız bu yolculukta gerçeklerin kitlelere ulaşmasına engel olmak isteyenlere karşı kadın gazeteciler  olarak yan yana durmanın, hakikatin arayışcısı kadın arkadaşlarımızı sahiplenmenin tam zamanıdır diyoruz” ifadelerine yer verdi.
Bu hafta görülecek olan davalar şöyle:
* Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörleri Pınar Gayıp ve Semiha Şahin, 10 Eylül 2018’de İstanbul Adliyesi 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hakim karşısına çıkacak.
* Yaklaşık 8 ay önce tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Seda Taşkın, 12 Eylül 2018’de 3’üncü kez Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.
* Mart’ta Özgürlükçü Demokrasi gazetesine kayyum atanmasının ardından tutuklanan ve Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne konuşan gazetenin editörleri Reyhan Hacıoğlu, Hicran Ürün ile gazete çalışanı Pınar Tarlak’ın aralarında bulunduğu 6’sı tutuklu 14 gazete çalışanı, 12 Eylül’de  İstanbul Adliyesi’nde 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.
   (MA)