İSTANBUL – Yerel ve genel siyasette görev almış ve şimdilerde cezaevinde olan kadınların deneyimlerini aktardıkları “Kürt Siyasetinin Mor Rengi” Dipnot Yayınları etiketiyle 21 Eylül’de raflarda olacak.

Yerel ve genel siyasette görev almış ve şimdi cezaevinde olan kadınların deneyimlerini aktardıkları “Kürt Siyasetinin Mor Rengi” kitabı Dipnot Yayınları etiketiyle 21 Eylül’de raflarda olacak. Yerine kayyum atanan ve Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın yazdığı kitaba cezaevinde kalan siyasetçi kadınlar da yazılarıyla destek verdi.
Kitapta yer alan metinler, Kürt kadınlarının siyasal alandaki mücadelelerinin erkek egemen sistemi nasıl gerilettiğini, onun karmaşık ve kimi zaman da örtük çizgilerini nasıl görünür kıldığını, okura yaşanmışlıklar üzerinden aktarıyor.
KÜRT KADINLARININ MÜCADELE DENEYİMLERİNİ ANLATIYOR
Kadınların erkek egemen sitem karşısındaki azmini ve kararlılığını gözler önüne seren kitap, onların nereden gelip hangi mesafeleri kat ettiklerini, ne gibi engellerle başa çıktıklarını kayıt altına alarak tarihe not düşüyor. Kitap aynı zamanda Kürt kadınlarının demokratik siyaset alanındaki mücadele deneyimlerini anlatsa da, yazılanlar bütün kadınların hikâyesi olma özelliği taşıyor.
PEKÇOK SİYASETÇİ KADIN DA YAZI YAZDI
Gültan Kışanak’ın hazırladığı kitapta yazılarıyla yer alan isimler ise şöyle: “Aysel Tuğluk, Burcu Çelik Özkan, Çağlar Demirel, Diba Keskin, Dilek Hatipoğlu, Edibe Şahin, Evin Keve, Fatma Doğan, Figen Yüksekdağ, Gülser Yıldırım, Leyla Güven, Nurhayat Altun, Sara Kaya, Sadiye Süer Baran, Sebahat Tuncel, Selma Irmak, Servin Karakoç, Yıldız Çetin, Zeynep Han Bingöl, Zeynep Sipçik, Mukaddes Kubilay.”
Kışanak, kitabın telif hakkından gelecek geliri de kadın okuma evlerine bağışlayacak.  (MA)